logo-csu
Urmatorul meci
BC CSU Sibiu VS CS Municipal Galati

Sala Transilvania, Sibiu - 2021-12-04 7:00 PM

Weekend încărcat pentru juniorii BC CSU Sibiu


 

BC CSU Sibiu Under 14 feminin și masculin, dar și echipa Under 18, au debutat astăzi în campionatele naționale de juniori. În plus, doi dintre juniorii Under 16, Roberto Kruppa și Rares Popa, se află în pregătire centralizată la București, alături de lotul național Under 16 masculin.

 

Competițiile juvenile continuă weekendul acesta, iar BC CSU Sibiu participă la trei turnee de baschet din campionatele naționale.

BC CSU Sibiu Under 14- feminin, echipă pregătită de Nikola Aksentijevic și Andra Geleriu au plecat spre Dej acolo unde participă la primul turneu din actuala stagiune. Programul meciurilor echipei noastre este următorul:

Sâmbătă: ora: 12:00: ACS Glaudius Târgu Mureș- BC CSU Sibiu: 87-30

                  Ora: 18:30: BC CSU Sibiu – LAPI Dej

Duminică: Ora: 12:00: ACS Smart Basketball Cluj- BC CSU Sibiu

 

Din lotul BC CSU Sibiu Under 14 feminin fac parte: Paula Berța, Sarah Alexandru, Adina Imbăruș, Corina Marți, Patricia Rebegel, Sonia Presecan, Anamaria Vasiu, Alix Todoir, Sarah Brișan, Maria Dinu, Olivia Mărgineanu, Ștefania Mariblanca, Yvonne Crișan.

 

 

De partea celalaltă, la Șura Mică, BC CSU Sibiu U14 masculin dispută primele meciuri oficiale. Elevii lui Nikola Pavlovic și Mădălina Geleriu au disputat astăzi primul meci în compania celor de la ABC Galactica Brașov, partidă adjudecată clar de echipa noastră, scor 105-21. Defapt, echipa Under 14 joacă primele meciuri oficiale din campionatul intern, după ce în weekendul trecut au evoluat în European Youth Basketball League, la Budapesta, de unde s-au întors cu 3 victorii din patru meciuri disputate. Programul complet al meciurilor echipei noastre, de la Șura Mică, în cadrul turneului din cadrul Campionatului Național de Baschet Masculin Under 14 este următorul:

 

Sâmbătă: ora: 10:00 ABC Galactica Brașov- BC CSU Sibiu 21-105

                  Ora: 16:30 LPS 2 Târgu Mureș- BC CSU Sibiu

Duminică: Ora: 12:00: ACS Alpha Sport Sibiu- BC CSU Sibiu

 

Din lotul BC CSU Sibiu Under 14 fac parte: Erik Sledinschi, Andrei Schipor, Radu Popa, Matei Coroian, Andrei Ciora, Felix Petrinca, Cosmin Popescu, Andrei Toader, Mihai Sămărghitan, Raadu Pipernea, Victor Achirei, Sergiu Păuna, Alexandru Rotar, Luca Otgon, Octavian Dușe, Andrei Vulc, Andrei Manițiu, David Dinescu.

 

 

Juniorii BC CSU Sibiu Under 18 joacă și ei primele meciuri din cadrul turneului Under 18 masculin, echipă antrenată de Thomas Rinkevicius, cel care este, din acest sezon, și coordonator al echipelor de Copii și Juniori ale Clubului nostru, ajutat de Alexandru Rubint. Programul juniorilor under 18 este:

 

Sâmbătă: ora 9:30: BC CSU Sibiu- CSS Mediaș: 95-31

                  Ora 19:00: BC CSU Sibiu CSM VSK Miercurea Ciuc

Duminică: ora 11:30: CSS Sibiu- BC CSU Sibiu.

 

Din lotul BC CSU Sibiu Under 18 fac parte: Vlad Stănese, Bogdan Murășan, Sorin Ilinescu, Cătălin Grumăzescu, Darius Cosntantin, Akexandru Vulc, Bogdan Bădițăscu, Casian Stoica, Mihnea Cipariu, Roberto Kruppa, Ștefan Botezatu, Iustin Manea, Rareș Popa, Codrin Ivan, Eduard Apostol.

 

În tot acest timp, Roberto Kruppa și Rareș Popa, doi dintre juniorii BC CSU Sibiu se află la București,unde au fost convocați pentru stagiul de pregătire centgralizată alături de lotul României. Cei doi tineri formați în cadrul Clubului nostru se pregătesc pentru competițiile oficiale ale României, ce vor avea loc anul viitor în cadrul FIBA U16 European Championship 2022.

 

Defapt, echipa celor doi, BC CSU Sibiu Under 16 a disputat weekendul trecut primele meciuri din cadrul Campionatelor Naționale iar lotul format din  Alberto Burtescu, Vlad Florea, Alexandru Roșca, Cristi Boboc, Andrei Deac, Damian Morar, Luca Rubint, Darian Puiu, Mihnea Cipariu, Roberto Kruppa, Szilagy Hunor, Andrei Ploiaș, Rareș Popa, Robert Dușe, Felix Souca, Paul Găină, Raul Mitrache, Sebastian Anghel, Iustin Manea, Alexandru Anghel, pregătit de Alexandru Rubint a reușint trei victorii din tot atâtea partide.

 

Pregătirea și participarea juniorilor BC CSU Sibiu în competițiile naționale este un proiect finanțat de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2021.

 


15953 vizualizari


CLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 8/0 16
2 BCMU FC Arges Pitesti 7/2 16
3 SCMU Craiova 6/3 15
4 ABC Athletic Neptun Constanta 5/4 14
5 CS SCM Timisoara 5/3 13
6 CS Dinamo Bucuresti 4/5 13
7 CSA Steaua Bucuresti 5/3 13
8 CS Municipal Ploiesti 4/5 13
9 CSO Voluntari 6/1 13
10 CSM CSU Oradea 6/1 13
11 CS Municipal Targu Jiu 3/6 12
12 CS Municipal 2007 Focsani 3/6 12
13 BC CSU Sibiu 2/7 11
13 CS Rapid Bucuresti 2/6 10
15 CSM VSKC Miercurea Ciuc 1/7 9
16 CS Municipal Galati 0/8 8

PARTENERI