BC CSU SIBIU VS Corona Brașov

Sala Transilvania - 2024-09-20 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

Victorie superbă pe revenire pentru BC CSU 2 Sibiu în meciul cu Laguna București

BC CSU 2 Sibiu a obținut o victorie entuziasmantă în etapa cu numărul 20 din Liga I de baschet masculin. Trupa antrenată de Tomas Rinkevicius a trecut cu scorul de 81-75 de Laguna București, după o revenire superbă pe finalul partidei din Sala Transilvania.

„Galben-albaștrii” au început bine jocul cu bucureștenii și s-a instalat încă din start la conducere. Avantajul maxim în primul sfert a fost de 9 puncte, 16-7, după o reușită a lui Sebastian Costeiu. Finalul de sfert le-a aparținut oapeților, care au minimizat deficitul până la finalul primelor 10 minute de joc. Actul secund a avut o desfășurare asemănătoare.BC CSU 2 Sibiu a reușit să pună o diferență de trei posesii pe tabelă, dar Laguna a avut răspuns și din ecartul era minim la final de secvență, 33-32 la intrarea la cabine.

Echipa vizitatoare, antrenată de Claudiu Fometescu, a revenit mai bine după pauză și s-a instalat la conducere, reușind să se desprindă chiar la 11 puncte pe final de sfert. Luca Năstruț cu un three-point-play închidea sfertul și tabela indica scorul de 54-62. La reluarea jocului, băieții noștri au intrat foarte montați și au reușit să marcheze primele 6 puncte din sfert. Diferența nu a crescut apoi la mai mult de două posesii, dar Laguna a rămas în față. Jocul s-a aprins în ultimele 2 minute, când Luca Năstruț cu un coș de 3 puncte ducea scorul la 73-75. Oaspeții nu au mai găsit drumul spre coș până la final, după o apărare bună și o luptă pe cinste la recuperare arătate de băieții lui Tomas Rinkevicius. Același Luca Năstruț, Sebastian Costeiu și Victor Georgescu au închis partida. Scor final, 81-75 pentru BC CSU 2 Sibiu.

Luca Năstruț a fost omul meciului cu 31 de puncte, 5 recuperări și 3 pase decisive. Sebastian Costeiu a fost și el la mare înălțime cu 25 de puncte, 10 recuperări și o pasă decisivă. Victor Georgescu a reușit 10 puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive.

Au mai marcat: Daniel Banciu – 7 puncte (2 r), Toni Rotaru (5r și 5a ) – 5 și Bogdan Bădițașcu – 3 (1r). Au mai evoluat Vlad Georgescu, Eduard Apostol și Rareș Ardelean.

BC CSU 2 Sibiu ajunge la 12 victorii și 6 înfrângeri în Liga I de baschet masculin și are șanse mari să încheie sezonul între cele mai bune patru echipe din campionat.