CS Rapid Bucuresti

VS BC CSU SIBIU

Sala Rapid București - 2024-03-31 6:00 PM

Victorie în prelungiri pentru BC CSU Sibiu 2

BC CSU Sibiu 2 a obținut o nouă victorie în Liga 1 de baschet masculin. Echipa antrenată de Alexandru Rubint a avut nevoie de o repriză suplimentară pentru a trece de ABC Laguna București 2, cu scorul de 74-71. Partida s-a jucat în devans pentru etapa cu numărul 23 a ligii secunde, disputându-se vineri, 17 februarie, la Sala Transilvania.

Prima repriză a meciului a fost una echilibrată, cu destul de puține puncte puse pe tabela de marcaj. La jumătatea meciului, băieții noștri erau în avantaj, 31-26. Reluarea jocului a venit sub același registru, iar după 30 de minute de joc, BC CSU Sibiu 2 conducea cu scorul de 48-44. În ultimul act, oaspeții au reușit să preia conducerea și conducea cu 65-61 cu 47 de secunde înainte de final. Vlad Georgescu cu două vizite la linia de pedeapsă a reușit să egaleze scorul. În ultimele 30 de secunde, niciuna dintre echipe nu a mai găsit drumul spre coș și meciul a mers în overtime.

Prelungirile i-au aparținut lui Victor Georgescu, care a reușit să înscrie 7 puncte în această perioadă. Meciul avea să fie închis de Eduard Apostol, după un coș pe contraatac, pentru scorul de 74-71.

Victor Georgescu a fost cel mai bun marcator cu 20 de puncte. Daniel Banciu a contribuit cu 17 puncte. În double-digits au mai încheiat Eduard Apostol cu 12 puncte și Vlad Georgescu cu 10.

Au mai marcat: Vulc – 7 puncte, Bădițăscu – 4 puncte și Ilinescu – 4 puncte.

BC CSU Sibiu 2 a ajuns astfel la un bilanț de 2 victorii și o înfrângere în Grupa 1-8 a Ligii 1 de baschet masculin.

Pentru BC CSU Sibiu 2, meciul cu Laguna, nu este singurul al weekend-ului. Băieții lui Alexandru Rubint vor disputa duminică, 19 februarie, un nou joc, de această dată pe terenul celor de la CS Universitatea Cluj-Napoca, cu începere de la ora 12:00.

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2022 si de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania Sibiu.