logo-csu
Urmatorul meci
SCMU Craiova VS BC CSU SIBIU

Sala Polivalentă Craiova - 2023-12-16 6:00 PM

LIVE pe FRB TV

Victorie în partida cu SCM Ohma Timișoara


 

BC CSU Sibiu a învins SCM Timișoara în partida contând pentru etapa a 9-a din sezonul regulat, desfășurat vineri (19.11); la Sala Transilvania. Partida s-a încheiat cu scorul de 80-79, (21-21, 16-19, 19-19, 24-20).Conduși cu șase puncte, cu șapte minute rămase pe ceas, elevii lui Dan Fleșeriu au reacționat cu un parțial de 22-9 pentru a prelua conducere și a se desprinde decisiv târziu în sfertul decisiv. Rareș Uță și Justas Tamulis au marcat 19 din ultimele 22 puncte ale echipei galben-albastre. Primul a avut 30 la eficiență și a reușit cea mai bună prestație stagională, fiind MVP-ul partidei. Lituanianul a fost cel mai bun marcator al confruntării.

Pe parcursul celor 40 minute de joc efectiv s-au consemnat 13 schimbări la conducere și 11 situații de egalitate. Cel mai mare ecart consemnat a fost de opt puncte, în favoarea lui CSU, însă Timișoara a reacționat.

Similar celorlalte partide, rotația lui echipei noastre a fost limitată la șase jucători. Al 7-lea și ultimul om folosit în acest meci a bifat doar cinci minute pe parchet.

A fost o seară dificilă la finalizare pentru ceilalți doi jucători străini valizi din echipa noastra. Tanner McGrew și Monyea Pratt au avut împreună 2/18 la aruncările din acțiune, dar ambii au făcut risipă de efort fiind liderii lui CSU la recuperare, împreună cu Uță. De asemenea, ambii au avut un aport remarcabil la construcție.

Apărarea noastră a făcut o treabă foarte bună împotriva lui Darrion Strong. Cel mai bun marcator al Timișoarei în actuala ediție de campionat a avut 6 puncte, cu 2/8 la aruncări, în 27 minute de joc. Fundașul american al bănățenilor nu a avut nicio pasă decisivă.

Oaspeții de la SCM Timișoara a evoluat în formulă completă. A utilizat șase jucători străini și a avut o rotație de zece jucători, fiecare cu minute relevante în teren. Toți au punctat pentru formația antrenată de către Dragan Petricevic.

Justas Tamulis a totalizat 28 puncte, 5 pase decisive, Rareș Uță a adăugat 21 puncte, 8 recuperări, Lucas Tohătan a terminat cu 12 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive, iar Tanner McGrew a încheiat cu 11 puncte, 8 recuperări și 3 pase decisive pentru BC CSU Sibiu. De cealaltă parte, Ivan Lilov a venit de pe bancă cu 18 puncte, toate reușitele sale consemnându-se din aruncări de pe semicerc. Nikola Gajic a adăugat 14 puncte, 8 recuperări, iar Adam Mirkovic a reușit 12 puncte, 7 recuperări pentru Timișoara.

Acesta este cel de-al 4-lea meci consecutiv în care BC CSU Sibiu marchează exact 80 puncte. Precedentele trei s-au încheiat cu înfrângere pentru galben-albaștri.

În urma acestui meci, la momentul primei întreruperi a Ligii Naționale de baschet masculin - ediția 2021/22, BC CSU Sibiu are două victorii și șapte înfrângeri. Cu această ocazie s-a consemnat a 3-a înfrângere stagională pentru SCM Timișoara.

Liga Națională de baschet masculin se va relua dupa pauza destinată echipelor naționale tot cu o partida pe teren propriu, în jurul datei de 4 decembrie. Adversar va fi CSM Galați, formație ce nu a cunoscut victoria în acest sezon.

Declarațiile lui Justas Tamulis și Dan Fleșeriu, la finalul dueluilui cu CS SCM OHMA TIMIȘOARA!

https://fb.watch/9oky2VTc1o/

Acțiune cofinanțată de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania, în cadrul Agendei Sport 2021


360312 vizualizari


CLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 BCMU FC Arges Pitesti 9/1 19
2 CSM CSU Oradea 8/1 17
3 BC CSU SIBIU 5/5 15
4 CSM Tg.Mureș 5/4 14
5 CSM ABC Athletic Constanta 4/5 13
6 CS Municipal Ploiesti 3/7 13
7 SCMU Craiova 4/4 12
8 CS Valcea 1924 3/6 12
9 CS Municipal 2007 Focsani 1/9 11

PARTENERI