VS BC CSU SIBIU

Sala Rapid București - 2024-03-31 6:00 PM

FRB TV

Victorie în meciul cu SCM U Craiova

BC CSU Sibiu a învins Craiova, în ultimul meci al turneului 2 din Ligii Naționale de Baschet Masculin, scor 84-81 ( 24-22, 16-22, 27-20, 17-17), după un meci echilibrat. Baschetbaliștii sibieni continuă însă pregătirile pentru ultimul turneu din 2020, care se va desfășura tot la Sibiu.

Elevii lui Dan Fleșeriu au intrat mai greu în meci, însă au reușit să se mobilizeze rapid, arătând dorință de victorie. Chiar dacă adversarii au arătat și ei un joc extrem de bun, BC CSU Sibiu a demonstrat mai multă luciditate în meci. Sfertul al doilea a fost singurul care și l-au adjudecat jucătorii Craiovei. Finalul partidei a fost extrem de disputat, însă, până la urmă, victoria a fost adjudecată de echipa noastră. La finalul meciului, Dan Fleșeriu a declarat:

”A fost un meci la fel de greu ca și cel de ieri, este extrem de greu să ai 2 meciuri așa grele în două zile consecutive, dar știam la ce să ne așteptăm. După dezamăgirea înfrângerii de ieri a fost greu să se mobilizeze jucătorii. Mă  bucur că au reacționat corect și au luptat, în orice condiții, până la epuizare. Am avut o cădere la sfertul al doilea, când aveam 11 puncte și nu am reușit să le ținem. A trebuit să introduc jucătorii de pe banca, care nu au dat, în prima fază randament, dar, din fericire, în a doua parte, cei care au intrat de pe bancă au intrat bine, au adus și puncte și apărare de la ei și cam asta ar fi ceea ce ne poatea ajuta pe viitor. Una peste alta a fost un turneu frumos, cu meciuri bune, cu echipe echilibrate care, oricare dintre ele, pot să fie în top, atâta timp cât vom rămâne sănătoși”, a spus antrenorul principal al BC CSU Sibiu.

Cel mai bun jucător al echipei noastre a fost Isaiah Philmore care a reușit 23 de puncte (4/4 de 3p) și 6 recuperări, urmat de Marquis Addison 20p, 4rec., Lucas TGohătan 12p, Kaelin Jackson 8p, 6asists, 4rec., Rolland Torok și Jayce Johnson cu câte 7 puncte și 4 recuperări fiecare, Aurelian Gavriloaia 6p, Chris  Cooper 1p și 6rec.