CS Rapid Bucuresti

VS BC CSU SIBIU

Sala Rapid București - 2024-03-31 6:00 PM

Victorie în meciul cu CSM Tg.Jiu

BC CSU Sibiu a dispus, seara trecută, de CSM Tg. Jiu, în meciul doi al turneului, scor 98-77 (22-20, 22-27, 28-14, 26-16). Pentru galbven albaștri urmează o săptămână de pauză, urmând ca în 21-22 să joace în cadrul Turneului 6 al Ligii Naționale de Baschet, care se va disputa tot la Sibiu, și vor participa, pe lângă BC CSU Sibiu, U BT Cluj, Steaua București și FC Argeș Pitești.

BC CSU Sibiu a avut o evoluție modestă în prima jumătatea a partidei cu Tg. Jiul, adversarii reușind să se mențină aproape pe tabelă, însă la pauză lucrurile aveau să se schimbe. Galben-albaștri au fost mai buni în apărare și au reușit să se distanțeze treptat, asigurându-și un avans confortabil astfel încât să își poată trece în cont al 8-lea succes din Liga Națională, consolidându-și prima poziție în clasament. La finalul partidei, Isaiah Philmore și Dan Fleșeriu, au declarat:

”Au fost buni în prima jumatate, au dat tot ce-au putut, au avut grijă să recupereze, noi nu ne-am aparăt bine și au profitat. În a doua jumătate am fost noi mai agresivi, am pasat și recuperat și am comunicat mai bine în defensivă”, a spus Isaiah Philmore.

”Deși ar trebui să tratăm aceste meciuri, al doilea sau al treilea meci al turneului, ca pe o finală, și ne pregătim și la antrenamente în acest sens, am început meciul extrem de relaxați, am început fără energie și le-am permis mult prea ușor să marcheze aproape din orice poziție. Felicitări pentru determinarea pe care au avut-o cei de la Tg. Jiu, dar în sfertul 3 și 4 am reușit și noi să arătăm mai bine și imediat diferența s-a făcut. Nu ne rămâne decât să progresăm in aceste două săptămâni până la următorul turneu și să arătăm că putem face două meciuri consecutive la fel de bune”, a spus Dan Fleșeriu.

Pentru BC CSU Sibiu, cel mai bun marcator a fost Isaiah Philmore, care a reușit 20 de puncte, la care și-a adăugat 6 recuperări, urmat de Rolland Torok cu 17p, 6 rec., Marquis Addison cu 16p, 6 assists, 3 rec., Christian Lutete 12p, Lucas Tohătan 11p, 6 assists, Jayce Johnson 9p, 8rec., Kevin Hardy 7p, 6  assists, 5steals, Christopher Cooper 6p, 4 rec.

BC CSU Sibiu va sta turneul următor, urmând să se pregătească de meciurile din 21-22 ianuarie, din cadrul turneului 6, de la Sibiu, iar în 24 să plece spre Istanbul pentru meciurile din cadrul FIBA Europe Cup, programate între 26 și 29 ianuarie.