BC CSU SIBIU VS Corona Brașov

Sala Transilvania - 2024-09-20 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

Victorie în Derby-ul Ardealului! Ne-a fost dor de voi! De victorie cu voi toți!

BC CSU Sibiu a obținut o victorie mare în Derby-ul Ardealului. Elevii antrenați de Miguel Angel Hoyo au administrat primul eșec în Liga Națională lui U BT Cluj-Napoca. Cu o sala plina, echipa noastră a reușit sa se impună cu scorul de 85-82, la capătul unui meci electrizant, care a contat pentru etapa cu numărul 22.

Echipa vizitatoare a început mai bine partida și a marcat primele 5 puncte ale întâlnirii. U BT a continuat sa rămână la conducere, având un avantaj maxim de 9 lungimi. Spre finalul actului inaugural, Justas Tamulis și-a adus echipa la doar o posesie în spatele adversarilor. Clujenii au închis sfertul tot cu un run de 8-1 și actul inaugural s-a încheiat cu scorul de 22-29. Trupa lui Mihai Silvășan a continuat sa dețină inițiativa pe parcursul sfertului doi. Ecartul pe tabelă a crescut la un maxim 14 pruncte puncte, 33-47. A urmat un run de 13-0, pe parcursul căruia Mo Pratt a înscris  10 puncte. Patrick Richard a închis prima repriză cu o triplă și la cabine se intra cu scorul de 46-50.

La reluarea jocului a fost o adevărată luptă.  Clujenii au rămas la conducere în prima parte a sfertului trei, fără sa se desprindă la mai mult de doua posesii. "Galben-albaștrii" au trecut pentru prima dată în avantaj după ce Lucas Tohătan a transformat 3 aruncări libere, scor 61-60. Jocul a rămas echilibrat până la finalul primelor 30 de minute, iar BC CSU Sibiu a păstrat conducerea, scor 69-64. Elevii lui Miguel Angel Hoyo au rămas în avantaj până la final, dar finalul a fost unul electrizant. Karel Guzman a dus scorul la 80-78, la întrarea în ultimul minut. A urmat o triplă a lui Lucas Tohătan, care a intrat cu un dram de șansă. Apărarea a funcționat, la fel ca pe întreg parcursul ultimului sfert. Javion Blake a reușit o intercepție, după care a marcat pe contraatac și a închis practic meciul, scor final 85-82.

Lucas Tohătan a fost omul meciului cu 22 de puncte, 3 pase decisive și 2 recuperări. Javion Blake a făcut cel mai bun meci la Sibiu și a înregistrat 19 puncte, 4 pase decisive și o recuperare. Mo Pratt a reușit 13 puncte, 7 recuperări și 4 pase decisive. Rareș Uță a contribuit cu 12 puncte și 4 recuperări, iar Justas Tamulis a adăugat 10 puncte și o pasă decisivă.

În urma acestui rezultat, BC CSU Sibiu a ajuns la un bilanț de 10 victorii și 11 înfrângeri.

Miercurea viitoare, joacă meciul restant cu Dinamo București, pe teren propriu, de la ora 17:00.