CSM Constanța VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor Constanta - 2024-04-29 7:00 PM

FRB TV

Victorie la revenirea suporterilor în Sala Transilvania

BC CSU Sibiu a obținut victoria în duelul cu CSM Galați, contând pentru etapa a 10-a din sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin - ediția 2021/22. La prima apariție după relaxarea restricțiilor în contextul pandemiei COVID-19, în prezența publicului la capacitate redusă, echipa antrenată de Dan Fleșeriu a învins ultima clasată, CSM Galați. Rezultatul final a fost de 96-73.

S-a consemnat prima titularizare a lui Anton Rotaru după revenirea acestuia pe teren ca urmare a unei accidentări grave suferite în sezonul precedent. Partida a demarat favorabil echipei noastre, scor 12-5, după două minute și jumătate. Formația oaspete a reacționat, în principal Christopher Galbreath Jr ieșind în evidență, iar scorul a devenit 15-14 în minutul 6. Kareem Brewton a egalat situația la 20 în penultimul minut, însă CSU a terminat primul act în avantaj minim, scor 24-22.

Sfertul 2 a început cu o reușită din partea aceluiași Galbreath Jr, scor 24-24. A urmat un parțial de 10-0 în favoarea gazdelor, alimentat de Mirel Dragoste și Lucas Tohătan, completat de triplele semnate Justas Tamulis. Avantajul echipei noastre a urcat la um maxim de 16 puncte, însă scorul la jumătatea partidei era de 46-33.

Mirel Dragoste și Lucas Tohătan au ieșit la rampă în debutul reprizei secunde pentru a menține pe CSU în control pe tabelă. Tanner McGrew a contribuit la rândul său, iar Rareș Uță a punctat din spațiul de trei secunde pentru a mări avantajul la peste 20 puncte pentru prima dată în acest meci, în minutul 28. Diferența a continuat să crească, scorul fiind de 73-48 cu zece minute rămase de disputat.

Sfertul 4 nu a adus schimbarea. Echipa din Galați a venit o dată la mai puțin de 20 puncte în minutul 37 al partidei. Finalul partidei a consemnat o formulă de joc ce i-a inclus pe Bogdan Bădițășcu, Rareș Ardelean și Cristian Cerbu. Cel din urmă a înscris ultimul coș al echipei sibiene.

CSU a terminat partide cu 67% la aruncările de două puncte și 44% la semicerc. Învingătorii au fost mai preciși decât formația din Galați la toate procedeele. Vizitatorii au terminat partida cu 42% la aruncările din acțiune, având doar patru reușite de la mare distanță. Galațiul a avut avantaj la recuperare ofensivă (5-14). În fine, Sibiul a reușit 26 pase decisive.

Justas Tamulis a totalizat 27 puncte, 8 pase decisive, 3 recuperări și 3 intercepții. Lucas Tohătan a terminat cu 15 puncte, 8 pase decisive, 3 recuperări, 3 intercepții, Mirel Dragoste a încheiat cu 13 puncte, Monyea Pratt a reușit 12 puncte, 7 pase decisive, 5 recuperări, 2 capace, iar Tanner McGrew a izbutit 12 puncte, 9 recuperări și 4 pase decisive pentru BC CSU Sibiu. De cealaltă parte, Christopher Galbreath Jr a reușit 23 puncte pentru CSM Galați.

Se întâmplă pentru prima dată în actuala ediție de campionat și pentru a 2-a oară de la startul oficial al sezonului 2021/22 ca BC CSU Sibiu să aibă o serie de rezultate pozitive. Galben-albaștrii au deschis stagiunea cu o dublă victorie în fața lui CSM Ploiești, însă de atunci nu a mai legat victoriile. În prezent, echipa noastră are 3-7 la general.

Următorul meci pentru formația antrenată de Dan Fleșeriu este programat la finele săptămânii următoare, în deplasare. CSU se duelează cu Rapid București sâmbătă, 11 decembrie.