BC CSU SIBIU VS CSM ABC Athletic Constanta

Sala Transilvania - 2024-04-25 8:00 PM

Victorie, la peste 100 de puncte, și în meciul al doilea din LNBM

BC CSU Sibiu reușește o nouă victorie, în Sala Tansilvania, după cel de-al doilea meci al turneului 1, din Liga Națională de Baschet Masculin cu CSM Focșani, scor 102-72 (25-11, 29-27, 27-13, 21-21). Urmează o zi de pauză, iar luni baschetbaliștii sibieni vor juca împotriva celor de la FC Argeș Pitești, de la ora 19:30, Live pe DigiSport.

Elevii lui Dan Fleșeriu au intrat la fel de motivați în teren și în această seară, dornici să își asigure o nouă victorie, în Liga Națională, după succesul din meciul cu CSM VSKC Miercurea Ciuc. Apărarea a artăt mult mai bine, astfel că adversarii de la CSM Foșani nu au pus probleme echipei noastre. BC CSU Sibiu a avut o evoluție bună, reușind să își adjudece fiecare sfert al partidei și au reușit să treacă, din nou, borna de 100 de puncte. La finalul partidei, Marquis Addison a declarat:

”A fost un efort comun, toată lumea a contribuit la victoria din această seară. Am intrat pe teren pentru a face totul pentru a câștiga și în același timp să ne conservăm energia. Acum mergem să ne odihnim și să ne pregătim pentru meciul de luni”.

”A fost, în primul rând, un meci defensiv mai bun pentru noi, punctele marcate au venit din apărare, față de meciul de ieri, când am marcat mai multe puncte din aruncări de 3, dar am avut o apărare slabă. Acum ne-am apărat mai bine, cu excepția sfertului al doilea, dar asta se întâmplă când vrem să jucăm foarte rapid, facem multe turnover-uri, și le-am oferit adversarilor câteva contra-atacuri în care au reușit să marcheze de 3 puncte. Practic, de fiecare dată când noi am greșit sau nu am marcat, ei au marcat sau au avut un ”end one” sau de trei puncte. Repriza a doua am încetinit și noi puțin jocul, nu am mai făcut atâtea turnover-uri și am reușit să ne apărăm mai bine. Totuși, meciul important, care ne va arăta adevărata valoare, va fi cel de luni, cu Piteștiul, care are o echipă foarte bună, un lot mai complet, în acest moment, decât îl avem noi, și vom vedea cât reușim să facem în acel meci. Dacă avem energia de astăzi, avem șansa noastră să câștigăm”, a delcarat Dan Fleșeriu, la finalul partidei.

Cel mai jucător al nostru în meciul cu CSM Focșani a fost Marquis Addison care a reușit performanțe remarcabile: 23 de puncte, 4 recuperări, 3 assists,  2 steals, pentru un indice de 28 la eficiență, în 29 de minute jucate. A fost urmat de Lucas Tohătan cu 15 puncte, 2 recuperări, 7 assists, Kaelin Jackson 16 p, 9 rec., Isaiah Philmore 14p, 6 rec., 3 assists,Rolland Torok 10p, 4 rec., Anton Rotaru 7p, 2 assists, Christopher Cooper 6 puncte și 10 rec., Aurelian Gavriloaia 6p, Robert David Stan 3p și Victor Georgescu 2p.

Ultimul meci al turneului 1 pentru BC CSU Sibiu se va disputa luni, de la 19:30, cu FC Argeș Pitești.

Acțiune cofinanțată de Primăria Muncicipiului Sibiu, prin Agenda Sport 2020.