CSM Tg.Mureș VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor - 2024-09-27 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

Victorie la Galați

Baschetbaliștii sibieni câștigă al treilea meci consecutiv, după partida de la Galați, scorul de 90-81( 21-25, 19-14, 26-12, 24-30) și urcă pe locul al treilea, în clasament, după 7 etape. Săptămâna viitoare, Sibiul primește vizita echipei din Timișoara.

Plecați ca favoriți înaintea acestei partide, baschetbaliștii BC CSU Sibiu au confirmat la Galați și au  reușit o victorie importantă. După ce primulsfert afos câltigat de gazde, sibienii s-au mobilizat iar la pauză întrau cu un avantaj de un punct. Situația a fost tranșată în partea a doua a partidei. La finaul partidei, Dan Fleșeriu a declarat:

”E bine că am câştigat şi la Galaţi. Este a treia victorie consecutivă în campionat. Şi anul trecut, în tur, am început seria pozitivă tot cu Piteştiul. E o victorie preţioasă, în contextul în care ea vine repede, după cea de la Târgu Mureş. Acest rezultat ne măresc şansele de calificare în primele şase. Se poate spune că depindem, în mare parte, de rezultatele de acasă. Băieţii au răspuns bine la ce le-am cerut, iar decizia de a pleca la Galaţi de luni a fost inspirată. Jucătorii au fost proaspeţi, în condiţiile în care a fost vorba de o deplasare lungă. Mă bucur că la fiecare meci avem alţi băieţi care fac diferenţa. Când vor fi patru sau cinci la acest nivel, atunci va apărea şi spectacolul. Weekendul acesta avem pauză, iar vinerea viitoare vom juca acasă, cu Timişoara",  a spus antrenorul BC CSU Sibiu.

Cele 13 puncte acumulate în campionat, după primnele 7 etape, îi situează pe galbeni-albaștri, pe locul trei, la egalitate cu U-BT Cluj Napoca și Steaua București.

Pentru BC CSU Sibiu au marcat: Igor Mijajlovic 17p, Chris Cooper 17p, Marcel Davis 17, Boris Lalovic 13, Kevin Hardy 10p, Bogdan Popescu 7p, Mirel Dragoste 6p şi Vlad Tincu 3p.

Următorul meci al BC CSU Sibiu se va disputa pe teren propriu, vineri, 25 noiembrie 2016, de la 17:15, în Sala Transilvania cu BC SCM Timișoara, și va fi transmsă LIVE pe DigiSport.