logo-csu
Urmatorul meci
BC CSU SIBIU VS CS Valcea

Sala Transilvania - 2023-09-25 1:00 PM

LIVE pe FRB TV

Victorie la Constanța și poziția a 5-a la finalul sezonului regulat


BC CSU Sibiu a încheiat cu o victorie sezonul regulat al ediției 2022/2023 din Liga Națională de Baschet Masculin. Galben-albaștri s-a impus cu scorul de 91-86 pe terenul lui CSM Constanța și astfel a ocupat poziția a 5-a în clasament. În urma acestei clasări, gruparea noastră va da piept cu CSO Voluntari în prima rundă de playoff.

 

Partida de la malul Mării Negre a început favorabil pentru gruparea dobrogeană, care s-a desprins la 10-5. Echipa noastră a continuat să alerge după adversar, iar Johnson și Cebasek au dus ecartul la 9 lungimi. Aurelian Gavriloaia înscria ultimele puncte ale sfertului inaugural, pentru scorul 25-18, în favoarea gazdelor.  Sfertul secund începea perfect pentru echipa noastră, care reușea să egaleze la 29, la capătul reușitei lui Roberts Blumbergs. Parțialul a continuat și galben-albaștri au ajuns la două posesii în față. Ionescu și Whelan au lovit de la distanță, în timp ce replica adversarilor venea doar de la Johnson, astfel că la cabine se intra cu scorul de 44-36 pentru BC CSU Sibiu.

 

Startul reprizei secunde a fost perfect pentru băieții lui Tomas Rinkevicius, care au dus ecartul la 17 lungimi, după dunk-ul lui Mouha Barro, 58-42. Johnson a rămas vioara întâi pentru gazde și ajutat de Ivanauskas, reușeau să reducă până la 9 puncte deficitul după primele 30 de minute joc, 65-56. Ultimul act a fost un joc de-a șoarecele și pisica. Gazdele nu au renunțat nicio secundă la ideea de a încheia sezonul cu o victorie. Înaintea ultimului minut, Oprean cu triplă făcea ca diferența să fie de doar o posesie. Dani Manchon a marcat ulterior o triplă, cu care nu a mai lăsat portiție deschise și BC CSU Sibiu se impunea la Constanța cu scorul de 91-85.

 

Gaston Whelan a fost cel mai bun marcator al echipei noastre cu 19 puncte, lângă care a adăugat 9 recuperări și 4 pase decisive. Roberts Blumbergs a adăugat 17 puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive. Rareș Uță a încheiat cu 14 puncte și recuperări. În double-digits au mai terminat, Monyea Pratt cu 12 puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive și Mouhamed Barro cu 12 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive.

 

Au mai marcat: Ionescu – 9 puncte (2r), Manchon – 5 puncte (4a+1r), Gavriloaia – 2 puncte (1r+1a) și Dragoste – 2 puncte (1a).

 

BC CSU Sibiu va întâlni astfel în sferturile de finală ale Ligii Naționale de Baschet Masculin – ediția 2022/2023 pe CSO Voluntari. Avantajul terenului propriu le aparține ilfovenilor, iar primele două jocuri vor avea loc în Sala Gabriela Szabo pe 12, respectiv 14 aprilie.

 

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2022 si de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania Sibiu.


80142 vizualizari


CLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 CSM CSU Oradea 0/0 0
2 BC CSU SIBIU 0/0 0
3 SCMU Craiova 0/0 0
4 BCMU FC Arges Pitesti 0/0 0
6 CSM Tg.Mureș 0/0 0
7 CS Municipal Ploiesti 0/0 0
8 CS Municipal 2007 Focsani 0/0 0
9 CS Valcea 0/0 0

PARTENERI