logo-csu
Urmatorul meci
BC CSU SIBIU VS CSM ABC Athletic Constanta

Horia Demian - 2024-02-15 12:15 PM

LIVE pe Digi Sport, Prima Sport, FRB TV

Victorie frumoasă și la fel de importantă contra lui Dinamo București


BC CSU Sibiu a obținut o victorie frumoasă și la fel de importantă în partida jucată la București contra lui Dinamo. Echipa noastră a controlat de la un capăt la celălalt meciul disputat vineri, 10 martie, din Arena de Baschet și s-a impus la final cu un convingător 84-67.

 

Primele două reușite ale meciului pentru galben-albaștri au venit de la mare distanță, de la Blumbergs și Dragoste. Mo Pratt a dus scorul la 8-2, după care gazdele partidei au reușit să echilibreze jocul și chiar să tracă în față, după reușita lui Mandache. Răspunsul echipei noastre a fost prompt, continuând să găsească coșul de la distanță, pentru a câștiga primul sfert cu 25-18. În actul secund, dinamoviștii au dat senzația că se pot aproapia pe tabelă, dar fiecare încercare a fost penalizată cu coș de la distanță de elevii lui Tomas Rinkevicius. Mouha Barro a dus diferența pentru prima dată la 10 lungimi, cu un lay-up. Ecartul a crescut și mai mult, iar o triplă a lui Manchon a dus scorul la 26-43. Finalul de repriză le-a aparținut gazdele, astfel că la cabine se intra cu un avantaj de 12 puncte,  49-37.

 

Secvența secundă a debutat cu șapte puncte marcate la rând de Dinamo. Barro a oprit parțialul adversarilor, după care Marinelli și Uță au refăcut diferența formată din două cifre. Tot Rareș Uță, din apropiere, liniștea de tot forcing-ul gazdelor și scorul ajungea la 61-48. Sfertul trei se încheia într-un mod liniștit, cu echipa noastră în tot avantaj  important, 69-58. Dinamo a început din bine actul, dar aceeiași Marinelii și Uță au liniștit rapid vâlvătaia, ultimul cu un coș de la distanță. Echipa din Capitală nu a mai avut forța să replice, iar Roberts Blumbergs, cu un nou coș de 3 puncte, a închis ostilitățile. Până la final nu a mai existat istoric, iar Daniel Manchon închidea meciul la scorul de 84-67.

 

Gaston Whelan a fost cel mai bun marcator al echipei noastre, cu 20 de puncte, lângă care a adăugat 4 pase decisive și o recuperări. Mo Pratt a fost în schimb cel mai eficient, cu un indice de 24 de unități și aproape de triple-double, după 8 puncte, 11 recuperări și 8 pase decisive. Roberts Blumbergs a contribuit cu 14 puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive. Daniel Manchon a venit de pe bancă cu 10 puncte, 2 recuperări și 2 pase decisive.

 

Au mai marcat: Uță – 8 puncte (6 reb), Dragoste – 8 puncte (6 reb). Marinelli – 7 puncte (4 ast). Barro – 6 puncte (4 reb) și Gavriloaia – 3 puncte.

 

În acest moment, echipa noastră are un bilanț de 5 victorii și 7 înfrângeri în Top 10, cu care ocupă poziția a 4-a. Următorul meci este programat pe teren propriu joi, 16 martie, cu CSM Constanța.

 

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2022 si de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania Sibiu.


168962 vizualizari


CLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 11/0 22
2 CSM CSU Oradea 9/2 20
3 BCMU FC Arges Pitesti 6/5 15
4 BC CSU SIBIU 5/6 16
5 CSM Tg.Mureș 5/6 16
6 CSO Voluntari 5/6 16
7 CSM ABC Athletic Constanta 4/7 15
8 CS Rapid Bucuresti 4/7 15
9 CS Dinamo Bucuresti 3/8 14
10 Corona Brașov 3/8 14

PARTENERI