CSM Constanța VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor Constanta - 2024-04-29 7:00 PM

Victorie frumoasă la ultimul meci din 2023 pe teren propriu

Echipa noastră a reușit să le ofere un cadou frumos suporterilor la ultimul meci din 2023 pe teren propriu. BC CSU Sibiu a reușit să se impună cu scorul de 83-70 în fața lui FC Argeș Pitești, în etapa cu numărul 14 din Liga Națională de Baschet Masculin Getica 95.

Oaspeții noștri au reușit să marcheze primele punctele ale meciului, după care echilibrul s-a instalat pe parchetul Sălii Transilvania. Tandemul Loving și Dragoste ne-a dus la două posesii în față, 14-9. Echilibrul nu s-a rupt iar primul act se încheia cu scorul de 21-18, pentru trupa antrenată de Tomas Rinkevicius. În actul secund, piteștenii au reușit să se desprindă la două posesii. Răspunsul a venit imediat, iar finalul de sfert ne-a aparținut, pentru a intra la cabine în avantaj, 40-38.

Repriza secundă a început perfect pentru galben-albaștri, cu două coșuri de la distanță, semnate de Threatt și Ivanov. Echilibrul nu s-a menținut pentru mult timp, iar Barro cu un alley-oop ducea scorul la 56-45. Cu doar două coșuri primite până la final de sfert trei, echipa noastră păstra un ecart important, 61-49. Actul decisiv a fost bine controlat de băieții lui Tomas Rinkevicius. FC Argeș a avut o singură dată șansa de a se apropia la mai puțin de trei posesii pe tabelă, iar ulterior finalul de meci a fost unul liniștit. BC CSU Sibiu s-a impus la final cu scorul de 83-70.

Jay Threatt a fost cel mai bun marcator al echipei noastre cu 18 puncte, lângă care a adăugat 4 recuperări și 4 pase decisive. Rareș Uță a terminat în double-double, 10 puncte și 16 recuperări, în timp ce Pavlin Ivanov a contribuit cu 10 puncte, 4 pase decisive și 3 recuperări.

Au mai marcat: Barro – 9 puncte (5r), Dragoste – 8 puncte (4r+4a), Pratt – 8 puncte (7r+3a), Loving – 8 puncte (2r), Gavriloaia – 7 puncte și Kuti – 5 puncte.

BC CSU Sibiu încheie anul 2023 cu un meci la malul Mării Negre, acolo unde se va duela cu CSM Constanța pe 30 decembrie de la ora 19:00.

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2023 și Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania.