BC CSU SIBIU VS

CSO Voluntari

Sala Transilvania - 2024-04-20 8:00 PM

Victorie cu Lukoil Levski Sofia

BC CSU Sibiu câștigă meciul cu Lukoil Levski Sofia, 96-86(19-19, 32-19, 25-28, 20-20)  și se pregătește de ultimul meci de pregătire din Bulgaria, cu SCM U Craiova. Baschetbaliștii sibieni vor reveni duminică în țară și vor continua pregătirile la Sibiu.

Baschetbaliștii sibieni au întâlnit, vineri seara, puternica echipă Lukoil Levski Sofia, într-un nou meci de pregătire, care s-a disputat în capitala Bulgariei. Echipa noastră a început bine meciul și confruntarea părea a fi destul de echilibrată. În sfertul al doilea, jucătorii lui Dan Fleșeriu au luat luat avans considerabil iar echipele au intrat la vestiare la scorul 51-38. BC CSU Sibiu a continuat la conducere până la finalul celor 40 de minute regulamentare astfel că galben-albastrii și-au mai trecut în cont o victorie, scor 96-86.

”Un meci mai bun decât cel de miercuri, poate și pentru că am avut timp să ne odihnim după drumul lung. Am avut intensitate destul de bună, procentaje ceva mai bune la aruncări iar asta s- văzut în punctele marcate. Am reușit să punem presiune în apărare și cred că suntem pe un drum bun. Cu toate acestea, nu am terminat treaba, abia am început. Am făcut mai multă pregătire fizică și abia acum intrăm în efortul specific și se va vedea la jucători. Ne așteaptă un alt meci greu cu Craiova, să vedem cât de bine ne vom recupera și cred că va fi un test bun pentru ceea ce va urma în Cupa României”, a declarat Dan Fleșeriu, antrenorul BC CSU Sibiu.

În meciul cu Lukoil Levski Sofia, cel mai bun jucător a fost Isaiah Philmore care a reușit 29 de puncte și 5 recuperări. A fost urmat de Marquise Addison cu 25p, 5 rec., 4 assist-uri și 3 steal-uri, Christian Lutete cu 18p, 5rec, Jayce Johnson cu 9p și 9 rec, Lucas Tohătan cu 9p și 3 rec, și Christopher Cooper cu 6p și 8rec.

Astăzi, de la ora 16:00, BC CSU Sibiu va juca tot la Sofia, în compania celor de la SCM U Craiova.