CSM Constanța VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor Constanta - 2024-04-29 7:00 PM

Victorie cu CSM Târgu Mureș și calificare în Top 10

Echipă noastră a reușit o victorie importantă în etapa cu numărul 16 din Liga Națională de Baschet Masculin Getica 95, 87-81, contra lui CSM Târgu Mureș. Grație acestui rezultat BC CSU Sibiu și-a asigurat prezența în Top 10, înaintea ultimelor două jocuri rămase în prima fază a campionatului.

Meciul de sâmbătă seară, 6 ianuarie, a început favorabil pentru echipa vizitatoare, care a găsit rapid coșul de la distanță prin Borșa și Person. S-a jucat cu garda jos în primul sfert, când s-au marcat și cele mai multe puncte din meci. Kuti a egalat în partea a doua sfertului inaugural cu un three-point-play. Ulterior au venit două triple aproape imposibile de fiecare, semnate de Pratt și Jeremic. Sfertul inaugural se încheia în favoarea oaspeților, 23-27. Mureșenii au început ca din tun și actul secund, iar după un parțial de 11-1, își asigurau cel mai mare ecart din meci, de 13 puncte. Uță și Kuti au dat semnalul revenirii, după care pe final de repriză Dragoste și Threatt au fost perfecți de la linia de pedeapsă, iar la cabine se intra cu scor egal, 46-46.

Reluarea jocului a adus un start mai bun pentru băieții, care s-au desprins la 58-50, după o nouă vizită a lui Threatt la libere. Mureșul a găsit resurse să revină rapid și chiar să treacă în față. Kuti și Uță au închis sfertul însă cu două reușite din apropiere și „galben-albaștri” erau în avantaj după 30 de minute de joc, 64-61. Actul decisiv a fost deschis la fel de bine de băieții lui Tomas Rinkevicius, care s-au dus pentru prima dată la un avantaj format din două cifre, 71-61. De aici băieții noștri au controlat jocul, chiar dacă adversarii au venit la două posesii în urmă când mai erau două minute de joc. Uță a răspuns ferm, iar tripla lui Mo Pratt din ultimul minut de joc a închis definitiv meciul.

Rareș Uță a fost cel mai bun marcator al partidei cu 24 de puncte, lângă care a adăugat 7 recuperări și un capac. Jay Threatt, Pavlin Ivanov și Nandor Kuti au contribuit fiecare cu câte 15 puncte, în timp ce  Mo Pratt a totalizat 13 puncte, 8 recuperări și 7 pase decisive.

Au mai marcat: Barro – 3 puncte (4r+1a) și Dragoste – 2 puncte (1r+1a).

BC CSU Sibiu mai are de jucat două partide în Conferința B a LNBM, dar acest jocuri sunt doar de palmares, fără miză în vederea Top 10. În faza a doua a campionatului, echipa noastră va accede cu un bilanț de 4 victorii și 4 înfrângeri. Băieții noștri mai au de disputat un joc la Ploiești, după care primesc vizita celor de la CSM Focșani.