CSM Tg.Mureș VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor - 2024-09-27 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

Victorie cu Craiova. Sâmbătă jucăm la Timișoara!

BC CSU Sibiu a învins SCM U Craiova, scor 107-82, în partida desfășurată pe teren propriu și se pregătește să facă deplasarea la SCM Timișoara, unde va juca sâmbătă, 22 decembrie 2018, de la ora 15:30.

Baschetbaliștii sibieni au făcut un meci bun seara trecută, în fața propriilor fani, începând partida în forță. În primul sfert, oaspeții au reușit cu greu să își găsească ritmul, iar jocul plin de energie al galben-albaștrilor s-a văzut pe tabelă. A fost 14-2 în favoarea noastră, după 5 minute de joc, iar diferența s-a păstrat până la finalul primului sfert (29-14). Oaspeții și-au revenit însă și au reușit să își adjudece sfertul al doilea, astfel că la pauză, echipele intrau la vestiare la scorul de 49-41. În repriza secundă, baschetbaliștii sibieni au menținut nivelul de intensitate, s-a desprins decisiv în sfertul al treilea și au reușit să își adjudece partida, scor 107-82.

La finalul partidei, Dan Fleșeriu a declarat:

”Un meci în general bun, cu excepția sfertului 2 în care noi am încetinit foarte mult în apărare. Am început cu o apărare foarte bună, foarte agresivă, am reușit să îi controlăm primul sfert foarte bine. În sfertul al treilea, risipa de energie pe care ei au făcut-o până la mijlocul meciului s-a văzut și am reușit să dominăm partida. Mă bucur că băieții au depus efort mult, mă bucur că nu avem nicio accidentare și reușim să dominăm prin agresivitate, până acum, pe oricine. Era echipa de pe primul loc și aveam o revanșă de luat după ce am pierdut în tur, la Craiova, și sunt încântat de ceea ce am văzut în teren. Sper să reușim, data viitoare, să facem o apărare mai buni și să limităm la 75 de puncte echipele care ne vizitează”, a spus antrenorul principal al BC CSU Sibiu.

Justas Tamulis a fost cel mai bun marcator al echipei noastre, cu 28 de puncte, dintre care șapte de 3puncte. Monyea Pratt a încheiat cu double-double, reușind 15 puncte și 11 assisturi. Pentru BC CSU Sibiu au mai marcat: Isaiah Philmore 15p, Lucas Tohătan 13p, Chris Cooper 12p, Randal Falker 10p, Mirel Dragoste și Kevin Hardy câte 7p.

În următoarea etapă BC CSU Sibiu se deplasează la Timișoara, unde va juca sâmbăta, 22 decembrie de a 15:30. Partida va fi transmisă LIVE pe DigiSport.

Acțiune cofinanțată de Primăria Sibiu prin Agenda Sport 2018 și de Consiliul Județean Sibiu.