logo-csu
Urmatorul meci
BC CSU SIBIU VS CS Dinamo Bucuresti

Sala Transilvania - 2024-05-07 7:00 PM

FRB TV

Un nou thriller în Sala Transilvania, încheiat din păcate nefavorabil


 

Echipa noastră a avut parte de un nou meci nebun în Sala Transilvania, în decisivul cu CSM Constanța. Partida disputată sâmbătă, 3 mai, a avut nevoie de două reprize suplimentare pentru a determina învingătoarea, iar la final s-a consemnat scorul de 110-105 în favoarea echipei vizitatoare.

 

După un start destul de echilibrat, oaspeții au trecut în față și au condus în mare parte din prima repriză. Totuși, la cabine se intra cu o singură posesie diferență, 44-47. În partea secundă se părea că jocul va curge tot în favoarea echipei din Constanța, care la jumătatea ultimului sfert a înregistrat un avantaj maxim de 11 puncte. Băieții noștri nu au cedat și au crezut în revenire, lucru realizat chiar înaintea ultimului minut de joc, când treceam în avantaj. Finalul a  fost unul nebun. Jay Threatt a reușit o recuperare importantă cu sub 5 secunde rămase pe ceas și plus 2 pe tabelă pentru echipa noastră, după care a fost faultat. Din păcate, conducătorul de joc a împărțit liberele. Duffy a fost faultat apoi pe acțiunea de aruncare și egala cu puțin timp rămas pe tabelă. Jay Threatt nu a putut încheia meciul la ultima acțiune și meciul a mers în overtime. Prima repriză de prelungire a fost din un roller-coaster. Constanța a avut plus 5 pe tabelă, dar în ultimul minut BC CSU Sibiu a trecut în față. Henderson a egalat încă o dată și din nou ultima acțiune nu a funcționat pentru băieții noștri. În ultima repriză suplimentară, elevii lui Tomas Rinkevicius au mai găsit drumul spre coș doar de la linia de fault. Nu a fost suficient, iar Duffy a închis meciul cu 5 puncte la rând. Scor final 110-105.

 

Rareș Uță a fost cel mai bun jucător al echipei nostre cu 24 de puncte și 8 recuperări. Marc Loving a terminat în double-double, 21 de puncte și 12 recuperări. Jay Threatt a contribuit cu 20 de puncte, 7 pase decisive și 6 recuperări, în timp ce Mirel Dragoste și Mo Pratt au adăugat fiecare câte 14 puncte.

 

Au mai marcat: Kuti – 5 puncte, Ivanov – 4 și Gavriloaia – 3.

 

În urma acestui rezultat, echipa noastră va juca contra lui Dinamo în vederea clasării pe locurile 7-8. Primul meci din maximul de trei are loc miercuri, 8 martie, în Sala Transilvania cu începere de la ora 19:00.


18157 vizualizari


CLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 18/0 36
2 CSM CSU Oradea 14/4 32
3 CSO Voluntari 10/8 28
4 CS Rapid Bucuresti 9/9 27
5 BCMU FC Arges Pitesti 9/9 27
6 BC CSU SIBIU 7/11 25
7 CSM ABC Athletic Constanta 7/11 25
8 CS Dinamo Bucuresti 6/12 24
9 Corona Brașov 5/13 23
10 CSM Tg.Mureș 5/13 23

PARTENERI