BC CSU SIBIU VS CSM ABC Athletic Constanta

Sala Transilvania - 2024-04-25 7:00 PM

Un final nebun a adus victoria în meciul cu CSO Voluntari

BC CSU Sibiu continuă forma bună și a ajuns la cinci victorii consecutive în Liga Națională de Baschet Masculin, dintre care două în Top 10. În ultimul meci disputat la Sala Transilvania, „galben-albaștrii” s-au impus cu scorul de 74-73 în fața lui CSO Voluntari, după un coș pe sirenă de la 3 puncte.

Partida desfășurartă miercuri, 8 februarie, a început favorabil pentru echipa noastră, care a reușit să se desprindă pe tabelă. Avantajul a crescut până la primă sirenă, iar Aurelian Gavriloaia cu două reușite la rând ducea scorul la 22-10. Jocul a curs în aceeași direcție, iar băieții noștri au reușit să ducă ecartul la un maxim de 17 puncte. Whelan l-a găsit cu o pasă la alley-oop pe Blumbergs și spectacolul era la el acasă. Totuși oaspeții au avut un final de repriză mai bun și mai rămâneau doar 10 puncte între cele două echipe, 40-30.

Sfertul trei s-a consumat fără lucruri importante pe tabelă. Elevii lui Tomas Rinkevicius au reușit să mențină avantajul format din două cifre, chiar dacă Gotcher și Cotton au dar semne să explodează în ofensivă. Scorul după 30 de minute de joc, era de 55-45. Ilfovenii au intrat mult mai bine pe parchet și au reușit să treacă pentru prima dată în avantaj, după startul meciului. Băieții noștri au găsit cu greu drumul spre coș, inclusiv de la linia de libere, de unde au ratat aruncări importante. Voluntari a profitat, iar Cotton cu o nouă triplă a dus scorul la 70-65, cu mai puțin de un minut de joc. Whelan cu două libere marcate și Blumbergs cu un coș rapid după intercepție, au relansat meciul. A urmat o sarabandă de vizite la linia de pedeapsă pentru ambele echipe. Watson rata o aruncare și scorul era 71-73, iar cronometru mai rămneau 4.7 secunde de joc. A fost timp suficient ca mingea să circule pe traseul Whelan, Pratt, Blumbergs, cel din urmă fiind găsit în poziție bună de la 3 puncte, de unde a reușit să înscrie și să stabilească scorul final, 74-73 pentru BC CSU Sibiu.

Rareș Uță a fost cel mai eficient jucător din tabăra noastră cu 18 puncte, 9 recuperări și 2 capace. Gaston Whelan a reușit și 18 puncte, plus 7 pase decisive și 6 recuperări. Roberts Blumbergs a încheiat cu 13 puncte, 3 recuperări și o pasă decisivă.

Au mai marcat: Pratt – 8 puncte (6r+4a), Dragoste – 7 puncte (1r+2a), Gavriloaia – 7 puncte (2r), Manchon – 2 puncte (1a) și Barro – 1 puncte (5r+1a).

Pentru BC CSU Sibiu urmează o perioadă de pauză competițională, cauzată de acțiunea echipei naționale a României de seniori.

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2022 si de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania Sibiu.