CSM Tg.Mureș VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor - 2024-09-27 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

U Banca Transilvania și BC Mureș Tg. Mureș vor lupta pentru Cupa României

Echipa din Cluj-Napoca s-a calificat în ultimul act al competiției Superbet Final Eight  după ce a câștigat partida cu Steaua CSM EximBank, scor 88-75. În finală,   Clujul va întâlni pe BC Mureș, care a produs surpriza Superbet Final Eight Cupa României, eliminând-o pe campioana en-titre, CSM CSU Oradea. Finala va avea loc vineri, la ora 19:00.

Duelul primelor două clasate în Liga Naţională s-a ridicat la nivelul aşteptărilor. Jocul a fost presărat cu numeroase răsturnări de scor în primele 10 minute. După ce stelistul Mihai Paul a deschis scorul cu o aruncare din spatele semicercului, Clujul a condus cu 10-5. Malesevic i-a readus pe bucureşteni în avantaj, cu 6 puncte marcate consecutiv (11-10), dar Torok a întors încă o dată scorul, de la linia de "libere". Malesevic a mai mai înclinat o dată balanţa în favoarea Stelei, cu alte două coşuri consecutive (17-15). Clujeanul Rasic a făcut 20-19 cu o triplă, dar echipa lui Fometescu a avut avantaj minim la prima pauză grație lui Long, de la linia de ”libere”.

Lucrurile au stat cu totul altfel la reluare. Clujul a început al doilea act cu un ”run” de 8-0 (28-21), iar până cu două minute înainte de pauza mare s-a desprins la 17 puncte (44-27), După 26-11 în sfertul doi, ”U” BT conducea, la jumătatea semifinalei, cu 46-32.

Sfertul trei a fost mai echilibrat. Clujul și l-a adjudecat și pe acesta, însă la o diferență de numai 3 puncte (19-16). Ultimul act au început de la scorul de 65-48. Steliștii au forțat revenirea în joc, apropiindu-se la 10 puncte (68-58). A urmat o nouă ”evadare” a Clujului (76-60), dar echipa lui Fometescu n-a abandonat lupta, reușind să înjumătățească diferența de pe tabelă cu două minute și jumătate înainte de final (76-68). În cele din urmă ”U” BT a câștigat jocul cu 88-76 și vineri seara își va apăra trofeul câștigat la Oradea în aprilie 2016.

Vlad Moldoveanu a fost cel mai bun marcator al Clujului și a reușit double double-ul, cu 21 de puncte și 11 recuperări. De la ”U” BT s-au mai remarcat Kyndall Dykes (19 puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive), Filip Adamovic (14 puncte, 3 recuperări, 4 assist-uri), Aleksandar Rasic (12 puncte, două recuperări, 6 pase decisive) și Ousmane Barro (8 puncte, 6 recuperări, un assist). Pentru echipa lui Mihai Silvășan au mai marcat Roland Torok (6 puncte), Nandor Kuti (5) și Vaidas Kariniauskas (3).

Cătălin Baciu a fost cel mai bun jucător al Stelei în acest meci, cu 17 puncte și 5 recuperări. Nikola Malesevic a avut 14 puncte, o recuperare și un assist. Cameron Long a marcat 11 puncte și a reușit 3 recuperări și 3 pase decisive, iar David Dudzinski a înscris 10 puncte și și-a trecut în cont câte 5 recuperări și assist-uri. Pentru Steaua CSM EximBank au mai punctat Mihai Paul (9), Randal Falker (7), Szijarto Levente (4), Vlad Negoițescu (două) și Marius Runkauskas (unul).

Cea de-a doua semifinală le-a adus față în față pe finalistele Ligii Naționale din sezonul 2016/2017. Oradea, campioana en-titre, a început mai bine (5-0), dar mureșenii au întors rezultatul grație unui ”run” de 9-0 (11-8) și au câștigat primul sfert cu 17-14.

Martin Zeno a egalat la 17, în debutul celei de-a doua perioade, dar Mureșul a avut replică pe măsură: 24-17. Cu un minut înainte de pauza mare cele două echipe erau despărțite pentru prima dată de 10 puncte (42-32). Mirkovic și Pasalic au încheiat repriza cu câte o triplă, astfel că diferența mai era doar de două posesii la jumătatea meciului (42-38).

Jucătorii lui Cristi Achim au continuat seria pozitivă la reluare și au preluat conducerea (45-42).

La 51 egal, Reed și Martinic au dus Mureșul la 6 puncte cu două triple consecutive, iar la finalul sfertului trei trupa lui Szaszgaspar avea avantaj de două posesii (59-55).

Mureșenii s-au desprins decisiv în primele minute din sfertul patru. Diferența de pe tabelă a ajuns la 11 lungimi, la jumătatea actului decisiv, iar în final campioana a cedat la o diferență de 10 puncte (81-71). Cu o apărare foarte bună, în această seară, și un procentaj de aproape 50 la sută la 3 puncte (11/23), BC Mureș a produs surpriza, reușind să elimine echipa campioană.

Goran Matinic a marcat 19 puncte și a reușit 3 recuperări și 5 pase decisive. De la echipa învingătoare s-au mai remarcat Lamarcus Reed (14 puncte, 7 recuperări, două assist-uri), Ernests Kalve (11 puncte, 7 recuperări, o pasă decisivă), Laszlo Lazar (10 puncte, 7 recuperări). Au mai înscris Radovan Markovic (9 puncte), Dalibor Dapa (9), Santa Szabolcs (4), Daniel Popescu (3) și Dragoș Andrei (două).

Cel mai bun realizator al meciului a fost însă orădeanul Martin Zeno, cu 21 de puncte (4 pase decisive, două assist-uri). Bogdan Țibîrnă și-a trecut în cont 11 puncte, 4 recuperări și 3 assist-uri. Pentru CSM CSU Oradea au mai marcat Andrei Mandache (9 puncte), Muhamed Pasalic (8), Uros Lucic (7), Branko Mirkovic (6), Titus Nicoară (4), Morgan Denison (3) și Bogdan Nicolescu (două).