CSM Tg.Mureș VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor - 2024-09-27 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

TOP 6: BC CSU Sibiu, victorie cu BCM U FC Argeș Pitești

Baschetbaliștii reușesc o nouă victorie, în debutul returului fazei a doua, după partida de pe terecn propriu cu BCM U FC Argeș Pitești, scor 84-77 (11 – 20, 32 – 19, 24 – 12, 17 – 26) și se pregătește de următoarea partidă, din deplasare la CSM Steaua Eximbank București.

BC CSU Sibiu a început destul de ezitant partida de pe teren propriu, reușind să pună doar 11 puncte pe tabelă, în primul sfert, în timp ce oaspeții se instalau la conducere. În sfertul a doilea galben-albaștrii  intrau mai bine în meci și recuperau din deficit, marcând 32 de puncte și reușind să intre la vestiare, la pauză, cu un avantaj de 4 puncte (43-39). În repriza a doua, echipa noastră a continuat jocul bun iar până la final s-au consemnat din nouă răsturnări de situații. BC CSU Sibiu reușea în sfertul al 4-lea să își ia avantaj chiar și de 21 de puncte (65-44). Piteștul a replicat cu un run de 15-0 și reușea să egaleze. Însă baschetbaliștii sibieni au luptat până la final iar partida s-a încheiat cu avantaj de 7 puncte pentru echipa noastră. La finalul meciului, Dan Fleșeriu a declarat:

”Sincer să fiu, mi-a fost teamă de echipa din Pitești, pentru că sunt o echipă foarte bună, sunt mai relaxați, pentru că nu mai pot urca mai sus de locul 6, joacă fără stres așa mare, s-a văzut și pe aruncările lor. Și-au luat aruncări, câteodată  de la distanță extrem de mare fără a avea frica de a se întâmpla ceva dacă nu vor marca. Noi am început în repriza a doua abia să jucăm mai bine, în primele 5-6 minute ale sfertului trei. Din păcate în sfertul patru, la avantaj de 19 puncte ne-am crezut învingători prea repede și au reușit să ne egaleze. Mă bucur că pe final băieții și-au păstrat calmul, nu au intrat în panică și au reușit să întoarcă rezultatul. Dacă atunci când conduceam la 19 puncte, marcam coșurile de 3 puncte pe care le-am marcat la scor egal cred că ne duceam la 25-30 de puncte șu nu mai era o problemă. Dar repet, Piteștiul este o echipă foarte bună, cu jucători buni pe toate posturle, cu shooteri foarte, foarte buni și chiar dacă a fost considerată o surpriză că a bătut Clujul, vor mai face asemenea surprize până la finalul TOP6”, spune Dan Fleșeriu.

Pentru BC CSU Sibiu au marcat: Laser Tyler 21p, Marcel Davis 15p, Christopher Cooper 14p, Monyea Pratt 10p, Jordan Williams 10p, Radu Paliciuc 6p, Bogdan Popescu 5p, Lawrence Kinnard 3p.

În următoarea etapă a TOP 6, BC CSU Sibiu va juca în deplasare la CSM Steaua Eximbank, marți,17 aprilie, de la ora 17:30, iar apoi va reveni pe teren propriu, unde sâmbătă, 21 aprilie, de la 17:50 va primi vizita celor de la CSM CSU Oradea. Biletele pentru această partidă se vor pune în vânzare online pe www.csusibiu.ro/bilete și pe www.kompostor.ro