CSM Constanța VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor Constanta - 2024-04-29 7:00 PM

Succes pe terenul lui CSM Petrolul Ploiești

BC CSU Sibiu a reușit să învingă cel puțin o dată fiecare echipă din Conferința B a Ligii Naționale de Baschet Masculin Getica 95. Băieții noștri au reușit să se impună pe terenul lui CSM Petrolul Ploiești în etapa cu 17 a campionatului, cu scorul de 87-89.

Primul sfert a fost unul foarte bogat în puncte. Primii care s-au desprins au fost băieții noștri, 10-16 și s-a cerut imediat time-out de la banca adversă. Gazdele au răspuns bine și au reușit un run de 8-1. De aici s-a mers umăr la umăr până la finalul sfertului inaugural, când CSM Petrolul Ploiești conducea cu scorul de 26-24. Actul secund a fost mai sărac în puncte. S-a consemnat debutul juniorului Elias Drăgan, care a și reușit să marcheze un coș de la distanță. Finalul de repriză aproape în totalitate iar coșul de trei puncte al lui Pavlin Ivanov stabilea scorul pauzei, 38-47 pentru BC CSU Sibiu.

La reluarea jocului nu a durat mult până diferența a urcat la peste 10 puncte, după tripla lui Kuti. Tot el ducea ecartul la un maxim de 14 puncte. De acolo jocul a intrat pe un platou al echilibrului, cu echipa noastră păstrând un avantaj în jurul a 10 puncte. Sfertul trei se încheia cu scorul de 62-71. Actul decisiv a început cu câte un coș de 3 puncte de fiecare parte. Gazdele au avut o perioadă mai bună de joc și au reușit să se apropie la o singură posesie, moment în care Tomas Rinkevicius solicita timp de odihnă. Băieții noștri au răspuns bine, iar Dragoste și Ivanov au fost preciși de la linia de fault. Jocul a rămas echilibrat până la final și totul  s-a decis în ultimele secunde. Mo Pratt a marcat un coș mare de trei puncte, prin care ne ducea în față. Barro reușea un capac, iar apoi Ivanov închidea meciul de la lina de fault, 87-89.

Nandor Kuti și Pavlin Ivanov au fost cei mai buni marcatori din tabăra noastră cu 14 puncte fiecare. Rareș Uță a venit de pe bancă cu 13 puncte și 5 recuperări. Mo Pratt, Mirel Dragoste și Mouha Barro au adăugat fiecare câte 10 puncte.

Au mai marcat Aurelian Gavriloaia și Elias Drăgan, fiecare câte 9 puncte.