BC CSU SIBIU VS CSM ABC Athletic Constanta

Sala Transilvania - 2024-04-25 8:00 PM

Succes în overtime la Miercurea Ciuc

BC CSU Sibiu a obținut al doilea succes în Liga Națională de Baschet Masculin Mozzart Bet pe terenul lui CSM VSKC MIercurea Ciuc. Partida desfășurată luni, 10 octombrie, s-a încheiat cu scorul de 86-84. Jocul a avut nevoie de o repriză suplimentară, după ce echipa noastră a fost condusă o singură dată în primele 40 de minute de joc.

Meciul din Sala Eross Zsolt a început favorabil pentru BC CSU Sibiu, care a marcat nouă puncte la rând, șapte dintre acestea venind pe mână lui Daniel Manchon. Actul inaugural a curs ulterior doar cu băieții lui Miguel Angel Hoyo la conducere, care au păstrat diferența în jurul celor 10 lungimi, iar așa se și încheiau primele 10 minute de joc, scor 15-25. Actul secund a adus revenirea gazdelor, care nu au reușit însă să treacă în față. Blumbergs și Ozkan au reușit două triple la rând și ecartul urca din nou la trei posesii. Finalul de repriză a fost destul de încâlcit, iar cele două echipe nu au mai punctat în ultimele două minute, astfel că la cabine se intra cu scorul de 37-41 pentru BC CSU Sibiu.

La reluarea jocului, băieții noștri au intrat la fel de montați ca în startul meciului, iar după un three-point-play al lui Gaston Whelan, diferența creștea din nou, acum la 8 puncte. De aici „galben-albaștrii” au fost în control și încheiau sfertul trei la 10 puncte în plus pe tabelă, 50-60. Miercurea Ciuc a revenit rapid pe tabelă însă în startul actului decisiv, cu un partial de 10-0. Djordjevic și Manchon au oprit tăvălugul cu cinci puncta consecutive. Lufile i-a dus pe harghiteni pentru prima data în avantaj, 72-70, cu 2 minute rămase de joc. Finalul a fost încrâncenat, „galben-albaștrii” au oprit ultimul atac al gazdelor și meciul mergea în overtime, 74-74.

Repriza suplimentară i-a aparținut lui Mirel Dragoste, cel care a marcat 9 puncte în acest interval de timp. Două coșuri de trei puncte la rând ale fundașului român, venite la scor egal, au decis practic partida, care avea să se încheie cu scorul de 84-86.

Daniel Manchon a fost cel mai bun jucător al partied cu 24 de puncte, 3 pase decisive și o recuperare. Mirel Dragoste a totalizat 17 puncte, 5 recuperări și 3 pase decisive. Roberts Blumbergs a contirbuit cu 12 puncte, 5 recuperări și o pasă decisivă.

Au mai evoluat: Gaston Whelan – 9 puncte (6r, 2a), Dallas Walton – 8 puncte (9r,3a), Vuk Djordjevic – 6 puncte (1a), Baris Ozkan – 5 puncte (3r,3a), Mouhamed Barro – 5 puncte (3r).

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2022 si de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania Sibiu.