CSM Constanța VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor Constanta - 2024-04-29 7:00 PM

Succes în fieful vicecampioanei pentru echipa noastră, conturat în repriza secundă

BC CSU Sibiu s-a întors victoriasă de la Oradea, de pe terenul vicecampioanei României. Într-un meci desfășurat miercuri, 4 octombrie, băieții antrenați de Tomas Rinkevicius au reușit să se impună cu scorul de 79-66, după o repriză secundă excelentă.

Partida din Oradea Arena a început favorabil pentru gazde, care s-au instalat la conducere, iar ulterior Nijal Pearson cu o triplă, ducea scorul la 13-6. Pe finalul sfertului inagural doar Mouha Barro a găsit drumul spre coș din tabăra noastră, iar diferența mai crește puțin pe tabelă în favoarea orădenilor, 23-14, după primele 10 minute de joc. Actul secund a debutat cu patru puncte venite la rând de la Minchev și Uță.  A venit încă o triplă a lui Pearson, după care băieții noștri au replicat cu parțial de 11-0, prin care treceau la conducere pe tabelă, 29-26. Gazdele au revenit în forță după un time-out și s-a desprins la o diferență formată din două cifre. Mo Pratt a încheiat secvența de joc cu un coș de la distanță, iar la cabine se intra cu scorul de 42-35 pentru CSM CSU Oradea.

În sfertul trei s-a consemnat o altă dinamică a jocului. Gavriloaia egala la 44, după un coș de trei puncte. Rareș Uță a reușit trei recuperări ofensive în această perioadă de joc, iar de fiecare dată a pus și două puncte pe tabelă. Yordan Minchev a marcat și el de la distanță și scorul ajungea la 55-48 cu puțin înainte de încheierea sfertului. S-a mai marcat doar de la linia de libere până la finalul actului, când tabela indica scorul de 58-50 pentru BC CSU Sibiu. Actul decisiv a început perfect pentru formația noastră, cu un parțial de 11-0 și astfel se ajungea la o diferență maximă în meci. Orădenii au avut o răbufnire și au marcat și ei nouă puncte la rând. Mo Pratt și Yordan Minchev au oprit run-ul gazdelor și au adus liniște în tabăra noastră. Rareș Uță după o nouă recuperare ofensivă a dus ecartul din nou la 18 lungimi și soarta meciului era clară cu mai puțin de două minute rămase de joc. La final s-a încheiat cu scorul de 79-66 pentru BC CSU Sibiu.

Yordan Minchev a fost cel mai bun marcator al echipei noastre cu 18 puncte, lângă care a adăugat 10 recuperări și 2 pase decisive. Rareș Uță a încheiat și el în double-double cu 12 puncte, 12 recuperări (8 ofensive) și 2 capace. Mo Pratt a contribuit cu 13 puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive, iar Pavlin Ivanov cu 10 puncte, o recuperare și o pasă decisivă.

Au mai marcat: Adnam – 8 puncte (4a+1r), Kuti – 6 puncte (3a), Dragoste – 5 puncte (3a+1r), Barro – 4 puncte (5r) și Gavriloaia – 3 puncte (4r).

BC CSU Sibiu a ajuns la patru victorii din patru meciuri oficiale jucate în sezonul 2023/2024. În LNBM, echipa noastră are 2/0 în clasament, iar în următorul joc va primi vizita lui SCM U Craiova.

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2023 și Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania.