BC CSU SIBIU VS CS Dinamo Bucuresti

Sala Transilvania - 2024-05-07 7:00 PM

FRB TV

Succes muncit și important la Focșani

Echipa noastră a bifat un succes important în Liga Națională de Baschet Masculin Getica 95, pe terenul lui CSM Focșani. La capătul unui meci disputat Dragoste și compania au reușit să se impună cu scorul de 73-70, reușind astfel să ajungă la cinci victorii la capătul turului din prima fază a campionatului.

Primul sfert a fost unul de uzură, cu gazdele instalându-se la conducere. Un run de 7-0 ne-a dus în față, dar adversarii încheiau mai bine pe plan ofensiv sfertul și Brown stabilea scorul la capătul primelor 10 minute de joc, 17-12. Actul secund a semănat cu primul, gazdele au reușit o ușoară desprindere, Dragoste și Ivanov au strâns imediat situația pe tabelă, dar din nou gazdele încheiau mai bine secvența de joc și la cabine se intra cu scorul de 37-34.

Revenirea de la cabine a fost prielnică pentru băieții lui Tomas Rinkevicius. Rareș Uță a ajuns rapid în double-digits și am preluat conducerea. Au fost câteva răspunsuri ale vârncenilor, dar Mo Pratt ne-a dus în față, ca apoi ecartul să ajungă la șase lungimi. Pavle Reljic marca o triplă pe final de sfert trei și în actul decisiv se pleca de 47-50 pentru BC CSU Sibiu. S-a mers umăr la umăr pentru mult timp, până la tripla lui Pavlin Ivanov, a șasea din meci, cu care diferența urca la plus. Același ecart era și cu 90 de secunde rămase de joc, după o reușită a lui Pratt. Thornton și Axinte au ținut gazdele în joc, dar Kuti de la libere și în plus cu o intercepție a făcut ca victoria să ne aparțină la final, 70-73.

Rareș Uță a fost omul meciului cu 18 puncte, 9 recuperări și 2 capace. Pavlin Ivanov a adăugat la rândul său 18 puncte, cu 6x3p. Mirel Dragoste a avut la rândul său o prestație solidă, cu 12 puncte, 5 recuperări și o pasă decisivă.

Au mai marcat: Pratt – 7 puncte (5r+8a), Kuti – 7 puncte (3r+2a), Gavriloaia – 5 puncte (2r+1a), Barro – 4 puncte (11r+3a) și Adnam – 2 puncte (1r+2a).

În urma acestui rezultat, BC CSU Sibiu ajunge la 5 victorii și 3 înfrângeri și ocupă poziția a 3-a în Grupa B a LNBM la capătul turului.

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2023 și Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania.