BC CSU SIBIU VS Corona Brașov

Sala Transilvania - 2024-09-20 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

Succes clar la ultima reprezentație din 2022 de pe teren propriu

BC CSU Sibiu a obținut o victorie clară în etapa cu numărul 11 a Conferinței A din Liga Națională de Baschet Masculin. Într-o partidă desfășurată sâmbătă, 17 decembrie, la Sala Transilvania, echipa noastră a trecut cu scorul de 98-75 de CSM VSKC Miercurea Ciuc.

Băieții lui Tomas Rinkevicius s-a desprins rapid pe tabelă, după un run de 10-0, cu care au dus scorul la 14-4. A urmat o perioadă de acalmie în joc și până la finalul actului inaugural, oaspeții reușeau să înjumătățească diferența, 18-13. În sfertul secund, „galben-albaștrii” au intrat în control total asupra jocului și au avut un ecart maxim de 18 puncte. Vizitatorii marcau ultimele două puncte ale reprizei de la linia de libere și la cabine se intra cu scorul de 51-38.

Repriza secundă a fost fără istoric, băieții noștri păstrând avantajul în jurul celor 20 de lungimi. Roberts Blumbergs a reușit cea mai spectaculoasă fază a meciului, după un slam dunk de senzație. După 30 de minute de joc, scorul era 76-59. Ciucanii au avut o ultimă tresărire de orgoliul în start de act decisiv, dar totul avea să fie decis, după un nou parțial, de acestă dată de 9-0. La final s-a înregistrat scorul de 98-75, cea mai categorică victorie a sezonului pentru BC CSU Sibiu.

Gaston Whelan a fost din nou cel mai bun om al meciului cu 18 puncte, 10 pase decisive și 3 recuperări. Tot 18 puncte au adăugat Roberts Blumbergs și Dallas Walton, primul reușind și 9 recuperări, iar cel de al doilea 7. Sebastian Ionescu și-a trecut în cont 15 puncte, 3 pase decisive și 2 recuperări.

Au mai marcat: Barro – 9 puncte (6r și 1a),  Dragoste – 7 puncte (5a și 2r), Gavriloaia – 7 puncte (2r și 1a), Ozkan – 6 puncte (3a).

„A fost un meci important pentru noi să îl câștigăm. A fost dificil, dar părerea mea este că am facut un meci grozav, am executat extact ceea ce am pregatit toata săptămâna. Nu am fost perfecți dar tocmai de aceea cred că putem fi și mai buni în fața unui adversar dificil. În general, am fîcut un meci bun. Cheia performantelor mele stă în încrederea pe care antrenorul mi-o oferă, la fel cum o fac și coechipierii. Îmi face plăcere să joc, să coordonez echipa în teren astfel încât să reușim să marcăm și, mai mult decât atât, sâ reușesc să atac coșul și să punctez” a spus Gaston Whelan, după succesul cu Miercurea Ciuc.

Cred că am făcut un meci bun. Am avut mult timp să pregătim acest joc. Vreau să-mi felicit băieții. Au controlat meciul de la început. Am ajustat apărarea și le-am permis să înscrie doar 75 de puncte. Am jucat bine în multe situații defensive și asta ne-a permis să alergăm în multe faze ofensive. Cred că am făcut o treabă excelentă în acest joc” a concluzionat antrenorul Tomas Rinkevicius.

BC CSU Sibiu mai are de disputat un meci în 2022, pe terenul lui CSM Târgu Mureș, miercuri, 28 decembrie.

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2022 si de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania Sibiu.