Urmatorul meci
BC CSU SIBIU VS Corona Brașov

Sala Transilvania - 2024-09-20 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

Seria de invincibilitate de pe teren propriu din LNBM se oprește după opt meciuri

Seria de opt victorii pe teren propriu în Liga Națională de Baschet Masculin a fost întreruptă la capătul meciului cu FC Argeș Pitești, din etapa cu numărul 28. BC CSU Sibiu a cedat la final cu scorul de 73-78, la capătul unui controlat timp de 35 de minute, interval de timp care s-a dovedit insuficient pentru a tranșa partida.

Miguel Angel Hoyo a i-a trimis încă din start pe parchet pe Lucas Tohătan, Justas Tamulis, Monyea Pratt, Olaf Schaftenaar și Rareș Uță.

Partida a început cu o succesiune de patru reușite de 2 puncte, câte două de fiecare parte. Justas Tamulis a fost primul care a găsit coșul din spatele semicercului, iar tot el ne distanța pentru prima dată, 12-6, cu un procedeu asemănător. Fitzpatrick și Gheorghe au marcat 5 puncte la rând pentru oaspeți. „Galben-albaștri” au răspuns cu parțial de 7-0. Tamulis a împărțit liberele în finalul sfertului inaugural, care avea să se încheie cu scorul de 20-13. În sfertul secund, avansul de două posesii a fost în permanență în dreptul echipei noastră în primele 5 minute. Până la finalul primei reprize, oaspeții au reușit să limiteze diferența pe tabelă. Thornton a replicat cu aceeași monedă la tripla lui Tamulis, ca apoi Jeremic să marcheze și el. În ultimul minut au punctat Uță și Ghoerghe, iar la cabine se intra cu scorul de 39-38.

Startul reprizei secunde a dus revenirea oaspeților la conducere, după startul de meci. Patru puncte marcate la rând de Rareș Uță, ne-au readus în avantaj. Finalul de sfert ne-a aparținut, iar Blake și Dragoste au marcat ultimele 6 puncte, ducând scorul la 54-47, la capătul primelor 30 de minute de joc. Actul decisiv a început bine pentru băieții lui Miguel Hoyo, care au reușit pentru prima dată să ducă diferența la una formată din două cifre. Totul părea să meargă în direcția dorită, mai ales după tripla lui Javion Blake, care oprea un parțial de 8-0 al adversarilor, cu care ducea scorul la 64-57. Au urmat două minute de secetă pe tabelă în dreptul lui BC CSU Sibiu și avantajul ajungea la unul minim. McGrew, după o recuperare ofensivă, modifica tabela, dar Jeremic și Fitzpatrick marcau două coșuri de la distanță pentru oaspeți. Scorul a rămas strâns, dar cu FC Argeș în avantaj. Ultimul minut a fost unul tensionat. Javion Blake cu două libere, ducea scorul la 72-74. Thornton a reușit să marcheze la atacul următor, dar a urmat un antispotiv al lui Jeremic. Lucas Tohătan a marcat o singură liberă, iar Justas Tamulis nu a găsit coșul cu o aruncare de la 3 puncte dintre doi adversari, cu care putea să trimită meciul în overtime. Mihai Măciucă pe contraatac închidea meciul, scor 73-78.

Javion Blake și Justas Tamulis au fost principalii marcatori, fiecare cu câte 16 puncte. Rareș a înregistrat un double-double, 12 puncte și 10 recuperări. Lucas Tohătan a terminat cu 11 puncte și 3 recuperări.

Au mai marcat: Dragoste 6 puncte (2 recuperări). McGrew – 4 puncte (9 recuperări), Pratt – 4 puncte (5 pase decisive și 2 recuperări), Schaftenaar – 2 puncte (o pasă decisivă) și Padgett – 2 puncte (o recuperare și o pasă decisivă).

În urma acestui rezultat, BC CSU Sibiu ajunge la 14 victorii și 13 înfrângeri, cu 3 jocuri rămase de disputat din sezonul regulat al Ligii Naționale de Baschet Masculin.