BC CSU SIBIU VS

CSO Voluntari

Sala Transilvania - 2024-04-20 8:00 PM

SEMIFINALE: BC CSU Sibiu luptă duminică pentru accederea în FINALĂ

BC CSU Sibiu joacă meciul 4  al seriei din semifinale, duminică, de la 16:45. Galben-albaștrii nu a reușit să încheie seria cu SCM U Craiova din trei meciuri și a cedat în partida de vineri, scor 81-79 (27-16, 19-16, 16-19, 19-28).

După cele două victorii clare de pe teren propriu, BC CSU Sibiu a disputat meciul 3 pe terenul Craiovei, echipă care, așa cum era și de așteptat, a intrat cu mult avânt pe parchet. BC CSU Sibiu a avut de înfruntat un adversar mult mai motivat decât în partidele precedente. Craiova s-a instalat la conducere de la începutul partidei și a condus o bună perioadă de vreme, chiar și la 14 puncte. În ultimul sfert, baschetbaliștii sibieni au reușit să anuleze avantajul de pe tabelă și au fost aproape de a treia victorie a seriei. În contextul unui final tensionat și controversat însă, Craiova a reușit să își treacă în cont o victorie, astfel că scorul la general este, în acest moment, 2-1.

Pentru BC CSU Sibiu au marcat: Kevin Hardy 23p, Monyea Pratt 20p, Justas Tamulis 14p, Randal Falker și Isaiah Philmore câte 9p, Lucas Tohătan și Chris Cooper câte 2p.

Meciul 4 se va disputa tot la Craiova, duminică, de la 16:45 și va fi transmis LIVE de DigiSport. Înaintea partidei de duminică, antrenorul principal al BC CSU Sibiu a declarat:

”Ne așteaptă un meci greu, un meci patru pe care trebuie să îl abordăm mai concentrați și mai agresivi, atât în apărare, cât și în atac. Craiova a demonstrat o dată în plus, în meciul trecut, că este o echipă valoroasă, dar revenirea noastră din repriza secundă a arătat că avem forța necesară să câștigăm. Cine credea că va fi ușor într-o semifinală de campionat național s-a înșealat”, a spus Dan Fleșeriu.

În caz de victorie, BC CSU Sibiu va juca primele meciuri ale finalei campionatului național în compania câștigătoarei seriei dintre U-BT Cluj și CSM CSU Oradea. Primele partide ale seriei din finală sunt programate pentru 27 și 29 mai, iar echipa noastră va beneficia de avantajul terenului propriu.