BC CSU SIBIU VS CSM ABC Athletic Constanta

Sala Transilvania - 2024-04-25 8:00 PM

S-a restabilit egalitatea în seria de playoff pe care BC CSU Sibiu o dispută cu CSO Voluntari

BC CSU Sibiu se vede  egalată la general de CSO Voluntari în seria din sferturile de finală a Ligii Naționale de Baschet Masculin – ediția 2022/2023. Ilfovenii au reușit să se impună în meciul 2, jucat tot în Sala Gabriela Szabo, cu scorul de 94-70.

Băieții lui Tomas Rinkevicius au fost primii care au marcat primii, după care au venit 8 puncte la rând de la echipa gazdă. Uță și Dragostea au readus echipa noatră rapid aproape pe tabelă, ca ulterior Blumbergs, cu o triplă, să schimbe conducerea, 17-14 pentru CSU. De aici a urmat un nou run de 8-0 al gazdelor, care aveau să câștige primul sfert cu scorul de 29-21. Actul secund a debutat tot cu gazdele la timonă, care au arătat o precizie ridicată din spatele semicercului. Uță și Blumbergs au fost cei care nu au lăsat ca ecartul dintre cele două combatante să urce prea multe. Chiar și așa, CSO Voluntari și BC CSU Sibiu erau despărțite de 10 puncte la pauză, 50-40, în favoarea gazdelor.

Repriza secundă a început cu un tehnic încasat pentru simulare de Whelan, care a fost nevoit să părăsească terenul pentru îngrijiri medicale. După libera lui Watson, Uță și Blumbergs au marcat 7 puncte la rând. Gotcher a răspuns perfect pentru gazde, cu un coș de 3 puncte, care a turnat probabil plumb atât în ghetele băieților noștri, cât și în mentalul lor. De aici diferența a continuat să crească, ajungând la un maxim de 17 lungimi, chiar la final de sfert, 72-55. Ultimul act a adus rapid prima diferența de 20 de puncte între cele două echipe, iar Tomas Rinkevicius, începând cu jumătatea sfertului patru, a trimis pe teren o garnitură mai puțin utilizată. Nu s-a pus problema unei reveniri, astfel că meciul s-a încheiat cu scorul de 94-70.

Roberts Blumbergs a fost cel mai bun marcator cu 19 puncte, în timp ce Rrareș Uță a fost cel mai eficient, cu 18 puncte, 8 recuperări, 2 pase decisive și 2 capace. Gaston Whelan a strâns 10 puncte, 4 pase decisive și 2 recuperări.

Au mai marcat: Dragoste – 6 puncte (2a+2r), Manchon – 6 puncte (1r), Pratt – 4 puncte (5r+5a), Barro – 4 puncte (2r+1a) și Ionescu – 3 puncte.

Așadar după primele două meciuri, BC CSU Sibiu și CSO Voluntari se află la egalitate la general, 1-1. Următoarele două jocuri sunt programate la Sibiu, primul desfășurându-se marți, 18 aprilie, de la ora 19:00 la Sala Transilvania și pentru care biletele sunt deja disponibile AICI.

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2022 si de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania Sibiu.