BC CSU SIBIU VS CS Dinamo Bucuresti

Sala Transilvania - 2024-05-07 7:00 PM

Rezultatele echipelor BC CSU Sibiu în perioada 13-14 noiembrie 2021

În perioada 13-14 noiembrie anul curent, la Șura Mică, s-a desfășurat cel de-al 2-lea turneu în Grupa 2 din cadrul Campionatului Național U15 Masculin - ediția 2021/22. Evenimentul a fost organizat de BC CSU Sibiu.

La acest turneu au participat CSU Știința Slam București (2 victorii, o înfrângere în primul turneu), LPS Bihorul CSM Oradea (0-2) și SCM Timișoara (2-0). În cadrul turneului inaugural, BC CSU Sibiu a obținut o victorie și a suferit o înfrângere.

Componenta echipei noastre: Deac Andrei,Plesa Jonathan, Danese David, Lupea Andrei, Popa Tudor, Rubint Luca, Otgon Luca, Sledinschi Erik, Schipor Sebastian, Morar Damian, Anghel Sebastian, Mitrache Raul, Anghel Alexandru.

CSU Știința Slam București vs LPS Bihorul CSM Oradea

Clasamentul Grupei 2 din cadrul turneului 2 al CN U15 Masculin – ediția 2021/22 este următorul:

3

Primele două clasate au avansat în competiția destinată celor mai bune 16 echipe ale Campionatului Național U15 Masculin – ediția 2021/22. Așadar, BC CSU Sibiu s-a calificat între cele mai bune echipe ale competiției destinate generației 2007, având un bilanț cumulat de trei victorii și două înfrângeri.

Următoarea provocare pentru echipa U15 este programată în perioada 22-23 ianuarie 2022.

Echipa de Liga 1 a cedat după prelungiri la Cluj-Napoca

Duminică (14.11), la Sala Horia Demian din Cluj, BC CSU 2 Sibiu a jucat cel de-al 2-lea meci din Liga 1 masculin - ediția 2021/22. Elevii lui Alexandru Rubint au întâlnit CS Universitatea din localitate. Meciul a fost decis după o repriză de prelungiri.

Rezultatul final a fost de 96-91. La capătul celor 40 minute de joc efectiv scorul a fost de 81-81. S-au consemnat nu mai puțin de 25 schimbări la conducere pe tabela de marcaj. Partida a intrat în repriza suplimentară după ce Victor Georgescu a înscris un coș de două puncte cu care a egalat. Vlad Georgrscu a avut ultima aruncare din timpul regulamentar, însă mingea nu a intrat în coș. Sibiul a marcat primele puncte în prelungiri, însă U Cluj a reacționat și s-a desprins decisiv.

Luca Năstruț a totalizat 22 puncte, 6 recuperări, Vlad Georgescu a adăugat 21 puncte, 5 recuperări, 4 intercepții, iar Sebastian Costeiu a încheiat cu 14 puncte, 4 recuperări pentru formația de pe Cibin. În replică, Mihnea Brie a izbutit 42 puncte, 18 recuperări și 6 intercepții pentru 59 la eficiență.

BC CSU 2 Sibiu are 0-2 la general în noua ediție a Ligii 1 masculin si are programate urmatoarele partide in luna decembrie.