BC CSU SIBIU VS Corona Brașov

Sala Transilvania - 2024-09-20 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

Revenim în Liga Națională cu un meci la Târgu-Jiu, după o lună de pauză competițională

BC CSU Sibiu își reia parcursul în Liga Națională de Baschet Masculin – ediția 2021/2022. Echipa antrenată de Miguel Angel Hoyo joacă duminică, 6 martie, pe terenul celor de la CSM Târgu Jiu, în etapa cu numărul 22 din întrecerea internă. Partida este programată de la ora 18:00 și va putea fi urmărită pe canalul de YouTube al FRB TV.

Ultimul meci disputat de echipa noastră în campionat a avut loc fix cu o lună în urmă. Pe 6 februarie, „galben-albaștrii” au jucat pe terenul celor de la CSO Voluntari și au cedat la mare luptă cu scorul de 78-71.

Pauza competițională a fost cauzată de de fereastra echipei naționale în precalificările pentru EuroBasket 2025. BC CSU Sibiu a fost reprezentată de Lucas Tohătan și Rareș Uță, în victoria repurtată de „Vulturi” în fața Albaniei cu scorul 101-84.

Tot în această pauză, BC CSU Sibiu a transferat al 6-lea jucător străin. Olaf Schaftenaar s-a alăturat echipei lui Miguel Angel Hoyo, după ce în prima parte a sezonului a jucat pentru Basquet girona, acolo unde a fost coleg cu Marc Gasol.

Pentru BC CSU Sibiu această partidă este una extrem de importantă în economia clasamentului. Cu 8 victorii și 11 înfrângeri, „galben-albaștrii” au doar varianta victoriei în partida de duminică. Totuși, băieții lui Miguel Angel Hoyo nu simt prea bine pe teren străin, acolo unde au adunat doar 2 două victorii și 8 înfrângeri.

În partida tur, CSM Târgu Jiu a reușit să se impună în Sala Transilvania cu scorul de 87-80. Atunci Porter Troupe a fost cel mai bun gorjean cu 22 de puncte, 3 pase decisive și 2 recuperări, în timp ce pentru echipa noastră Rareș Uță a terminat tot cu 22 de puncte, plus 9 recuperări.

Față de partida tur, loturile  celor două echipe s-au modificat. James Padgett, Javion Blake și Olah Schaftenaar au venit la BC CSU Sibiu, Evan Fitzner fiind cel care a părăsit echipa. De la gorjeni, Kevin Allen și Stefan Glogovac au plecat iar Kendarrius Hamilton a fost înregimentat în această perioadă.

De la începutul lui 2022, BC CSU Sibiu a înregistrat 4 victorii și 3 înfrângeri. CSM Târgu Jiu a jucat 9 partide în acest an și a reușit o singură victorie. Gorjenii au 7 înfrângeri la rând în Liga națională de Baschet Masculin.

Partida de duminică, 6 martie, dintre CSM Târgu Jiu și BC CSU Sibiu va arbitrată de o brigadă formată din Bogdan Podar, Mate Stretea și Narcis Dan.