logo-csu
Urmatorul meci

CSO Voluntari

VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor Gabriela Szabo - 2024-04-16 7:00 PM

FRB TV

Revenim în fața propriilor suporteri cu un meci contra Rapidului


Echipa noastră revine în acțiune cu un meci pe teren propriu în care primește vizita lui Rapid București. Partida contează pentru etapa cu numărul 23 din Liga Națională de Baschet Masculin Getica 95 și este programată de la ora 19:00 la Sala Transilvania.

 

BC CSU Sibiu joacă din nou acasă, după mai bine de o lună. La ultimul joc în propriul fief, băieții lui Tomas Rinkevicius au reușit să treacă de CSO Voluntari cu scorul de 84-79. De atunci echipa noastră a mai disputat trei partide, din păcate, toate pierdute. Totuși de la ultimul joc au trecut mai bine de două săptămâni, competiția internă fiind oprit din cauza ferestrei FIBA. Rareș Uță și Nandor Kuti au fost la lotul național al României, Pavlin Ivanov alături de cel al Bulgariei, iar Tomas Rinkevicius alături de ce al Lituaniei.

 

Rapid București a impresionat la Final 8-ul Cupei României, acolo unde au reușit să ajungă până în finală, pe care au pierdut-o în fața lui U BT Cluj-Napoca.

 

Nu este un secret că băieții noștri se simt mai bine acasă, unde au un bilanț de 6 victorii și 3 înfrângeri. De notat este că două dintre acestea au venit contra unor echipe care nu au prins Top 10, deci care practic s-au anulat. Rapid nu o ducea rău în deplasare, unde a înregistrat 4 victorii și 5 înfrângeri. Înaintea duelului direct, echipa noastră are un bilanț de 5 victorii și 6 înfrângeri, în timp ce giuleștenii se situează la 4/7.

 

Ultima întâlnire directă în BC CSU Sibiu și Rapid București a avut loc în finala mică a sezonului trecut. Atunci în meci decisiv la București, echipa noastră cucerea medaliile de bronz, după 82-78.

 

Partida de marți seara va fi arbitrată de o brigadă formată din Alin Faur, Șerban Rașoga și Vlad Dumitrescu.

 

Meciul dintre BC CSU Sibiu și Rapid București va putea urmărit în direct la Digi Sport, Prima Sport și FRB TV.


21577 vizualizari


CLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 18/0 36
2 CSM CSU Oradea 14/4 32
3 CSO Voluntari 10/8 28
4 CS Rapid Bucuresti 9/9 27
5 BCMU FC Arges Pitesti 9/9 27
6 BC CSU SIBIU 7/11 25
7 CSM ABC Athletic Constanta 7/11 25
8 CS Dinamo Bucuresti 6/12 24
9 Corona Brașov 5/13 23
10 CSM Tg.Mureș 5/13 23

PARTENERI