logo-csu
Urmatorul meci
BC CSU Sibiu VS CSM Tg.Jiu

Sala Transilvania - 2023-01-28 8:15 PM

Live pe DigiSport

Primul meci din deplasare în Liga Națională Mozzart Bet ne duce la Miercurea Ciuc


BC CSU Sibiu dispută luni, 10 octombrie, primul meci pe teren străin din ediția 2022/2023 în Liga Națională de Baschet Masculin Mozzart Bet. Echipa noastră se deplasează pe terenul celor de la CSM VSKC Miercurea Ciuc, partida fiind programată de la ora 18:00 și poate fi urmărită în direct la DigiSport 4 sau Prima Sport 4.

 

Băieții lui Miguel Angel Hoyo revin în acțiune la fix o săptămână după ultimul meci disputat, cel din Cupa României cu SCM Ohma Mozzart Bet Timișoara. Meciul din Harghita este oportunitatea perfectă pentru „galben-albaștrii” să consolideze startul bun din Liga Națională de Baschet Masculin. BC CSU Sibiu a debutat cu victorie în fața lui FC Argeș Pitești, după care a împărțit victoriile în turneul de cupa României de la Mediaș.

 

CSM VSKC Miercurea Ciuc și a pierdut clar toate partidele disputate până în acest moment. Hargitenii au cedat pe terenul lui Rapid București în Liga Națională de Baschet Masculin, iar în Cupa României s-a văzut învinsă de CSO Voluntari și CSM Târgu Mureș. Echipa antrenată de Laszlofy Botond a înregistrat un singur succes și în presezon, atunci când a trecut pe teren propriu de CSM Focșani.

 

În stagiunea precedentă, BC CSU Sibiu a câștigat ambele dueluri cu CSM VSKC Miercurea Ciuc. Pe teren propriu a fost un succes clar, 96-80, în timp ce în deplasare, „galben-albaștrii”s-au impus la o singură posesie, 75-78. Față de sezonul 2022/2023, cele două formații s-au schimbat radical. Mirel Dragoste este singurul jucător care se mai regăsește în trupa noastră. Ciucanii au schimbat și ei toți jucătorii străini. De menționat că Basti Ionescu a ajuns la Sibiu, după ce în sezonul trecut a jucat la Miercurea Ciuc.

 

Istoricul confruntărilor directe este net în favoarea echipei noastre, care a câștigat toate cele 14 întâlniri directe începând din 2010 și până în prezent.
 

„Este un meci dificil pentru noi, pentru că venim după o înfrângere în cupă și nu suntem fericiți cu acest aspect. Ne-am analizat greșelile și am încercat să le reparăm la antrenamente. Trebuie să jucăm cu agresivitate în defensivă și astfel cred că ne vom întoarce cu victoria la Sibiu” a spus Bariș Ozkan înaintea duelului de la Ciuc.

 

„Toate meciurile sunt dificile, nu contează dacă sunt acasă sau în deplasare. Echipa va fi cu siguranță mai concentrată pentru a face un joc mai bun pentru fani. Trebuie să jucăm tare, în special în apărare, și să facem un joc bun în general. De-a lungul sezonului sunt multe victorii dar și înfrângeri. Este normal. Trebuie să reacționăm și să abordăm următorul joc în cel mai bun mod. Așa am lucrat în această săptămână și cred că suntem pregătiți să facem un joc bun și să obținem victoria” a declarat antrenorul principal, Miguel Angel Hoyo.

 

Așadar, BC CSU Sibiu are șansa să ajungă la două victorii în tot atâtea etape din LNBM Mozzart Bet, mai ales că palmaresul direct în confruntările cu CSM VSKC Miercurea Ciuc este unul net favorabil.

 

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2022 si de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania Sibiu.


56893 vizualizari

Galerie fotoCLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 28/2 58
2 CSM CSU Oradea 23/7 53
3 CSO Voluntari 23/7 53
4 BCMU FC Arges Pitesti 22/8 52
5 SCMU Craiova 18/12 48
6 CS SCM Timisoara 18/12 48
7 CS Dinamo Bucuresti 15/15 45
8 BC CSU Sibiu 15/15 45
9 CS Municipal Ploiesti 13/17 43
10 CSA Steaua Bucuresti 12/18 42
11 ABC Athletic Neptun Constanta 12/18 42
12 CS Municipal Targu Jiu 11/19 41
13 CS Rapid Bucuresti 9/21 39
14 CS Municipal Galati 8/22 38
15 CS Municipal 2007 Focsani 8/22 38
16 CSM VSKC Miercurea Ciuc 5/25 35

PARTENERI