logo-csu
Urmatorul meci
BC CSU SIBIU VS CSM ABC Athletic Constanta

Horia Demian - 2024-02-15 12:15 PM

LIVE pe Digi Sport, Prima Sport, FRB TV

Primim vizita lui CSM CSU Oradea în etapa cu numărul 11 din LNBM


Echipa noastră revine în Sala Transilvania pentru meciul cu CSM CSU Oradea din etapa cu numărul 11 din Liga Națională de Baschet Masculin – ediția 2023/2024. Partida are loc sâmbătă, 2 decembrie, începând de la ora 19:00 și va putea fi urmărită doar pe FRB TV.

 

Pentru acest joc, Tomas Rinkevicius are la dispoziție un nou jucător, pe Marc Loving, care evoluează la poziția 4, și care tocmai a semnat cu BC CSU Sibiu.

 

Gruparea noastră revine în Sala Transilvania după un eșec în deplasare, pe terenul celor de la CS Vâlcea 1924. A fost un meci disputat la doar câteva zile de la ultimul joc din FIBA Europe Cup și încheiat cu scorul de 80-69 pentru gazde.

 

În campionat CSM CSU Oradea a jucat ultimul meci tot contra Vâlcei, pe care l-a câștigat pe teren propriu, scor 90-74. De atunci, bihorenii au mai susținut un meci în FIBA Europe Cup, câștigat acasă cu Legia Varșovia, victorie cu care au avansat mai departe în competiție.

 

În meciul tur, BC CSU Sibiu a reușit o victorie frumoasă la Oradea, scor 79-66. De atunci, trupa de pe Crișul Repede nu a mai simțit gustul înfrângerii în Liga Națională de Baschet Masculin și astfel a rămas în fruntea Grupei B. Echipa noastră are 5 victorii și 4 înfrângeri în clasament și ocupă poziția a 4-a.

 

Cu singuranță orădenii vin la Sibiu cu dorința de revanșă, în timp ce băieții noștri doresc să demonstreze că au trecut peste perioada dificilă, pricinuită de programul extrem de încărcat.

 

Partida de sâmbătă, 2 decembrie, va fi arbitrată de o brigadă formată din Alin Faur, Vlad Cotrobaș și Dragoș Barbu.

 

Disputa dintre CSU Sibiu și CSM Oradea este programată sâmbătă, 2 decembrie, de la ora 19:00 și poate fi urmărită doar pe FRB TV.

 

Pentru cei care doresc să vadă meciul pe viu, biletele sunt disponibile AICI.

 

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2023 și Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania.


38788 vizualizari


CLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 11/0 22
2 CSM CSU Oradea 9/2 20
3 BCMU FC Arges Pitesti 6/5 15
4 BC CSU SIBIU 5/6 16
5 CSM Tg.Mureș 5/6 16
6 CSO Voluntari 5/6 16
7 CSM ABC Athletic Constanta 4/7 15
8 CS Rapid Bucuresti 4/7 15
9 CS Dinamo Bucuresti 3/8 14
10 Corona Brașov 3/8 14

PARTENERI