CSM Constanța VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor Constanta - 2024-04-29 7:00 PM

Prima confruntare a sezonului cu campioana en-titre, U BT Cluj-Napoca

BC CSU Sibiu dispută primul „Derby al Ardealului” din sezonul 2023/2024, pe teren lui U BT Cluj-Napoca. Partida contează pentru etapa cu 21 din Liga Națională de Baschet Masculin Getica 95 și va avea loc sâmbătă, 10 februarie, cu începe de la ora 18:00 în Sala Horia Demian.

Trupa lui Tomas Rinkevicius merge la Cluj după un duș rece la începutul acestei săptămâni. „Galben-albaștri” au fost învinși la Brașov de Corona într-un meci cu prelungiri, scor 97-93. Acest rezultat a venit în contradicție cu primul din Top 10, atunci când BC CSU Sibiu învingea pe propriul teren pe CSO Voluntari, 84-79.

De partea cealaltă, U BT Cluj-Napoca traversează un sezon de excepție. Trupa de pe Someș are 18 victorii în Liga Națională, din tot atâtea jocuri disputate. În plus, U are un parcurs de invidiat în EuroCup, acolo unde și-a asigurat deja prezența în sferturile de finală. Totuși, la ultima prezența în competiția europeană, clujenii au pierdut în Lituania, pe terenul lui Lietkabelis Panevezys, scor 92-87.

Echipa clujeană nu se află în efectiv complet. Karel Guzman este în continuare accidentat și într-o proporție foarte mare, nu va evolua sâmbătă. În plus, de la U BT, ar putea absenta Bryce Jones. În aceste condiții am putea vedea un joc în care ambele echipe să utilizeze cinci jucători străini.

U BT Cluj-Napoca și BC CSU Sibiu se întâlnesc pentru prima dată în acest sezon. Ultima confruntare a avut loc în prima fază a stagiunii precedente, atunci când clujenii se impuneau la Sibiu cu 88-67. Utima victorie a lui BC CSU Sibiu la Cluj datează din 1 februarie 2020, într-un meci jucat tot în Horia Demian.

Partida de sâmbătă din Sala Horia Demian va fi arbitrată de o brigadă foarte tânără, formată din Vlad Cotrobaș, Alexandru Ivan și Lorand Bukurești.

Partida dintre U BT Cluj-Napoca și BC CSU Sibiu va putea fi urmărită în direct doar pe FRB TV.