CSM Constanța VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor Constanta - 2024-04-29 7:00 PM

Prestație solidă pe terenul liderului

Echipa noastră a dat o replică pe măsură campioanei en-titre, U BT Cluj-Napoca, chiar la ea acasă. Într-un meci din Liga Națională de Baschet Masculin, BC CSU Sibiu a pus reale probleme gazdelor, dar la final s-a văzut învinsă cu scorul de 80-74.

Băieții lui Tomas Rinkevicius au început perfect partida și au câștigat sfertul inaugural cu scorul 26-15. Tot pe parcursul sfertului inagural, s-a consemnat cea mai mare diferență pentru băieții noștri, 13 puncte. Sfertul secund a avut cu totul o altă desfășurare. Apărarea agresivă a gazdelor a fost greu de contracarat, iar cu primele libere aruncate abia în final de repriză, BC CSU Sibiu s-a văzut condusă la intrarea la cabine, 45-42. După reluarea jocului s-a consemnat câteva schimbări la conducere, dar precizia de afară i-a ajutat pe clujeni să rămână în față până la finalul sfertului 67-59. Ultima secvență de joc a fost una încâlcită, cu puține puncte, dar în care băieții noștri au luptat până la final, dar rezultatul nu a fost de partea noastră.

Pavlin Ivanov a fost cel mai bun marcator al echipei noastre, cu 17 puncte, 4 pase decisive și 2 recuperări. Marc Loving a reușit 15 puncte și 4 recuperări. Rareș Uță a fost aproape de double-double, cu 14 puncte și 9 recuperări, iar Jay Threatt a reușit 11 puncte, 3 pase decisive și 2 recuperări.

Au mai marcat: Pratt – 9 puncte, Barro – 4, Dragoste – 2 și Gavriloaia – 2.

Echipa noastră revine în Sala Horia Demian pentru sfertul de finală din Cupa României contra lui CSM Constanța. Partida are loc joi, 15 februarie, cu începere de la ora 12:15.