logo-csu
Urmatorul meci
BC CSU SIBIU VS CS Valcea

Sala Transilvania - 2023-09-25 1:00 PM

LIVE pe FRB TV

Prestație curajoasă pentru BC CSU Sibiu în al 2-lea meci din semifinale, disputat la Oradea


BC CSU Sibiu a avut o prestație curajoasă în meciul 2 al semifinalelor Ligii Naționale de Baschet Masculin – ediția 2022/2023. Trupa antrenată de Tomas Rinkevicius a avut un start bun de partidă, dar ulterior, toate cele consemnate la Oradea Arena, au dus către o nouă victorie a celor de la CSM CSU Oradea, cu scorul de 93-67.

 

Primul sfert a început perfect pentru galben-albaștri, care contrar așteptărilor, au reușit să domine lupta la recuperare, iar în plus, în primul act au prins 9 mingi la panoul adversar. Acest lucru a dus și la un avantaj de 6-10 pentru echipa noastră, din păcate și cel mai mare din meci. Totuși, gazdele reușeau să câștige prima perioadă de joc, cu scorul de 22-18. BC CSU Sibiu a continuat să se țină de adversar și în sfertul secund. Jocul s-a rupt puțin, după tripla lui Whelan și ulterior după liberele anulat. Neal a răspuns cu un coș de 3 puncte și Oradea preluau inițiativa. Echipa noastră mai marca doar de la linia de pedepsă, iar același Neal stabilea scorul pauzei, 48-38.

 

În repriza secundă, băieții lui Tomas Rinkevicius au avut din nou o reacție bună și s-a apropiat la doar două posesii de adversar. Un fault tehnic al lui Whelan, care ajungea rapid la trei greșeli personale, a condus la retragerea acestuia pe bancă. A urmat un run de 15-0 al gazdelor, care a anihilat elanul băieților noștri. Sfertul trei se încheia cu scorul de 74-56. În ultimul act nu s-a mai pus problema unei reveniri, din nou principalii pioni ai echipei noastre au fost protejați pe final, fiind retrași pe bancă, iar partida s-a încheiat cu scorul de 93-67.

 

Gaston Whelan a fost cel mai bun marcator al echipei noastre, cu 15 puncte plus 3 recueprări și 2 pase decisive. Mouha Barro a fost din nou cel mai eficient, după 14 puncte, 7 recuperări și 16 la eficiență. Mirel Dragoste și Sebastian Ionescu au contribuit fiecare cu câte 10 puncte.

 

Au mai marcat: Manchon – 7 puncte (7r+1a), Marinelli – 7 puncte (1r+2a), Gavriloaia – 2 puncte (7r) și Pratt – 2 puncte (4r+1a).

 

Semifinala se mută la Sibiu, iar meciul 3 va avea loc joi, 4 mai, cu începere de la ora 19:00 la Sala Transilvania. Biletele sunt deja disponibile AICI.

 

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2022 si de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania Sibiu.

 


68865 vizualizari


CLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 CSM CSU Oradea 0/0 0
2 BC CSU SIBIU 0/0 0
3 SCMU Craiova 0/0 0
4 BCMU FC Arges Pitesti 0/0 0
6 CSM Tg.Mureș 0/0 0
7 CS Municipal Ploiesti 0/0 0
8 CS Municipal 2007 Focsani 0/0 0
9 CS Valcea 0/0 0

PARTENERI