Urmatorul meci
BC CSU SIBIU VS CSM ABC Athletic Constanta

Sala Transilvania - 2024-04-25 7:00 PM

FRB TV

Prestație curajoasă pentru BC CSU Sibiu în al 2-lea meci din semifinale, disputat la Oradea

BC CSU Sibiu a avut o prestație curajoasă în meciul 2 al semifinalelor Ligii Naționale de Baschet Masculin – ediția 2022/2023. Trupa antrenată de Tomas Rinkevicius a avut un start bun de partidă, dar ulterior, toate cele consemnate la Oradea Arena, au dus către o nouă victorie a celor de la CSM CSU Oradea, cu scorul de 93-67.

Primul sfert a început perfect pentru galben-albaștri, care contrar așteptărilor, au reușit să domine lupta la recuperare, iar în plus, în primul act au prins 9 mingi la panoul adversar. Acest lucru a dus și la un avantaj de 6-10 pentru echipa noastră, din păcate și cel mai mare din meci. Totuși, gazdele reușeau să câștige prima perioadă de joc, cu scorul de 22-18. BC CSU Sibiu a continuat să se țină de adversar și în sfertul secund. Jocul s-a rupt puțin, după tripla lui Whelan și ulterior după liberele anulat. Neal a răspuns cu un coș de 3 puncte și Oradea preluau inițiativa. Echipa noastră mai marca doar de la linia de pedepsă, iar același Neal stabilea scorul pauzei, 48-38.

În repriza secundă, băieții lui Tomas Rinkevicius au avut din nou o reacție bună și s-a apropiat la doar două posesii de adversar. Un fault tehnic al lui Whelan, care ajungea rapid la trei greșeli personale, a condus la retragerea acestuia pe bancă. A urmat un run de 15-0 al gazdelor, care a anihilat elanul băieților noștri. Sfertul trei se încheia cu scorul de 74-56. În ultimul act nu s-a mai pus problema unei reveniri, din nou principalii pioni ai echipei noastre au fost protejați pe final, fiind retrași pe bancă, iar partida s-a încheiat cu scorul de 93-67.

Gaston Whelan a fost cel mai bun marcator al echipei noastre, cu 15 puncte plus 3 recueprări și 2 pase decisive. Mouha Barro a fost din nou cel mai eficient, după 14 puncte, 7 recuperări și 16 la eficiență. Mirel Dragoste și Sebastian Ionescu au contribuit fiecare cu câte 10 puncte.

Au mai marcat: Manchon – 7 puncte (7r+1a), Marinelli – 7 puncte (1r+2a), Gavriloaia – 2 puncte (7r) și Pratt – 2 puncte (4r+1a).

Semifinala se mută la Sibiu, iar meciul 3 va avea loc joi, 4 mai, cu începere de la ora 19:00 la Sala Transilvania. Biletele sunt deja disponibile AICI.

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2022 si de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania Sibiu.