BC CSU SIBIU VS CS Dinamo Bucuresti

Sala Transilvania - 2024-05-07 7:00 PM

Prestație bună în fața vicecampioanei

Echipa noastră a făcut un meci bun în etapa a 11-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin – ediția 2023/2024, contra lui CSM CSU Oradea dar din păcate victoria a mers la formația bihoreană, scor 95-85.

Băieții lui Tomas Rinkevicius au avut un start excelent de partidă și au reușit un prim sfert excelent în ofensivă, scor 30-28. Jocul a rămas echilibrat până la pauză, când oaspeții erau în avantaj de o posesie, 46-49. Meciul a avut aceeași desfășurare și după reluare, dar doar pentru primele 5 minute. Orădenii au reușit să închidă mai bine sfertul trei și să se desprindă la 10 lungimi, 73-63. Diferența de pe tabelă a crescut la un maxim de 15 puncte, dar băieții noștri nu s-au dat bătuți. Au alergat până la final după revenire, dar oaspeții au păstrat procentaje excelente din acțiune, prin care și-au apărat avantajul de pe tabelă și au obținut victoria.

Marc Loving a jucat primul meci oficial pentru BC CSU Sibiu și a reușit 11 puncte, o recuperare și o pasă decisivă.

Pavlin Ivanov a fost cel mai bun marcator al echipei noastre cu 23 de puncte și 4 pase decisive. Mouha Barro a înregistrat un double-double, 17 puncte și 10 recuperări. Rareș Uță și-a trecut în cont 12 puncte și 6 recuperări.

Au mai marcat: Kuti – 9 puncte, Dragoste – 7 și Pratt – 6.

Pentru echipa noastră urmează un weekend de pauză în LNBM, următorul meci fiind programat pe terenul lui SCM U Craiova.

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2023 și Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania.