BC CSU SIBIU VS CSM Constanța

Sala Transilvania - 2024-05-04 12:00 AM

FRB TV

O victorie greu de descris în cuvinte, după o revenire ce părea imposibilă

Meciul 3 din sferturile de finală ale Ligii Naționale de Baschet Masculin a fost unul de pomină. O revenire ce poate rămâne drept referință și victorie pentru BC CSU Sibiu în fața lui CSO Voluntari, 90-89, după prelungiri. Băieții noștri au preluat conducerea în această serie, 2-1 la general, iar acum se află la un pas de turul următor.

Prima repriză a fost una în care băieții noștri au fost greu de recunoscut. Au avut nevoie de aproape patru minute pentru a pune primele puncte pe tabelă. Totuși s-a mers umăr la umăr apoi și primul sfert se încheia cu scorul de 16-17. În actul secund s-a rupt meciul, cu un parțial de 31-11 pentru oaspeți. Nimic nu le-a ieșit băieților noștri, mai ales în atac, unde părea că mingea se încăpățânează să nu intre în coș, indiferent că vorbim despre aruncări libere, aruncări din aproapiere sau de la mare disntanță. La cabine se intra cu scorul de 27-48.

Ce s-a întâmplat în partea secundă a meciului este greu descris în cuvinte și în special sentimentul trăit de cei prezenți în Sala Transilvania. În sfertul trei, galben-albaștri au reușit să recupereze 12 puncte din deficit. În actul decisiv jocul părea să intre pe un platou, în care oaspeții mențineau un avantaj în jurul a 10 puncte. Nebunia a venit în ultimele 90 de secunde, când băieții noștri au șters diferența amintită. Dragoste cu o triplă și apoi Kuti după o recuperare ofensivă menținea speranța vie. Jay Threatt a egalat după cinci vizite la linia de fault. Tohătan a ratat două libere, iar apoi fiecare formație a eșuat în a decide meciul. S-a terminat 78-78 la finalul celor 40 de minute. în overtime din nou am fost puși în situația de a alerga după egalare. Prima dată prin Lovind de la distanță, iar apoi prin Dragoste pe contraatac. Finalul nu putea fi lipsit de suspans. Trevon Allen a marcat o singură liberă și își ducea echipa în față, cu doar 5.1 secunde rămase pe ceas. După time-out, Jay Threatt a fost oprit prin fault în drumul spre victorie. Conducătorul de joc a avut destul sânge rece pentru a transforma ambele libere. Oaspeții au avut 0.8 secunde la ultimul atac, dar nu au mai găsit coșul, 90-89 la final.

Jay Threatt a fost omul meciului cu 28 de puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive. Mouhamed Barro a reușit 14 puncte și 2 recuperări. Marc Loving a înregistrat 13 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive. Mirel Dragoste și-a trecut în cont 12 puncte, 4 recuperări și o pasă decisivă, iar Nandor Kuti 10 puncte, 4 recuperări și 2 pase decisive.

Au mai marcat: Uță – 8 puncte (12 recuperări), Ivanov – 4 puncte și Pratt – 1 punct.

Meciul 4 are loc sâmbătă, 20 aprilie, de ora 20:00 în Sala Transilvania, iar biletele sunt deja disponibile AICI.