logo-csu
Urmatorul meci
BC CSU SIBIU VS CS Valcea

Sala Transilvania - 2023-09-25 1:00 PM

LIVE pe FRB TV

O victorie cât o calificare în semifinale!


BC CSU Sibiu s-a calificat în semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin – ediția 2022/2023. Echipa noastră a reușit să câștige meciul decisiv cu scorul de 82-77, disputat pe terenul lui CSO Voluntari și astfel și-a asigurat prezența în careul de ași al competiției.

 

A fost o victorie imensă, având în vedere faptul Roberts Blumbergs a absentat, Mo Pratt a jucat nerefăcut complet, iar ulterior și Rareș Uță nu a mai putut continua partida, tot din cauza unei accidentări.

 

Meciul nu a început favorabil pentru echipa noastră, care nu a găsit antidot pentru aruncările de trei ale adversarilor. Astfel, CSO Voluntari a reușit să-și creeze un avantaj maxim de 17 puncte în prima repriză. Caracteristic deja, galben-albaștri nu au cedat nicio secund și până la pauză recuperau aproape jumătate din deficit și la cabine se intra cu scorul de 49-40.  Aruncările de 3 puncte au început să-și atingă ținta și pentru băieții noștri, care astfel au reușit să se apropie pe tabelă, iar după 30 de minute de joc, diferența fiind doar de o posesie. Uță și Barro ne-au dus în avantaj rapid în actul decisiv, după care a urmat o perioadă în care cele două echipe au mers umăr la umăr. Gavriloaia cu o triplă și Whelan cu un lay-up ne-au dus la 5 puncte. Apoi Mo Pratt pe contraatac, după o intercepție a lui Marinelli, a limpezit apele, chiar dacă Torok cu o triplă pe final le-a mai câteva speranțe gazdelor. S-a încheiat 82-77.

 

Gasti Whelan a fost omul meciului cu 18 puncte, 9 pase decisive și 4 recuperări. Rareș Uță și-a trecut în cont 14 puncte și 4 recuperări. Mouha Barro a fost în double-double cu 10 puncte și 11 recuperări. Dani Manchon a adăugat 13 puncte, 6 recuperări și 5 pase decisive, iar Aurelian Gavriloaia 11 puncte și 3 recuperări.

 

Au mai marcat: Paolo Marinelli – 7 puncte (4a+1r), Mo Pratt – 5 puncte (7r) și Mirel Dragoste – 4 puncte.

 

În semifinale, BC CSU Sibiu se va întâlni cu CSM CSU Oradea, avantajul fiind de partea bihorenilor. Seria debutează vineri, 28 aprilie, de la ora 19:00 la Oradea Arena.

 

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2022 si de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania Sibiu.


71590 vizualizari


CLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 CSM CSU Oradea 0/0 0
2 BC CSU SIBIU 0/0 0
3 SCMU Craiova 0/0 0
4 BCMU FC Arges Pitesti 0/0 0
6 CSM Tg.Mureș 0/0 0
7 CS Municipal Ploiesti 0/0 0
8 CS Municipal 2007 Focsani 0/0 0
9 CS Valcea 0/0 0

PARTENERI