BC CSU SIBIU VS CS SCM Timisoara

Sala Transilvania - 2024-10-21 6:00 PM

O nouă victorie pe teren propiu, de această în fața Craiovei

Echipa noastră a arătat încă o dată cât de mult iubește să joace în fața propriilor suporteri. În etapa cu număr trei  din Liga Națională Baschet Masculin, BC CSU Sibiu a câștigat în Sala Transilvania, meciul cu SCM U Craiova, scor 80-67.

Echipa de start: Jay Threatt, Mirel Dragost, Jalon Pipkins, Mateo Colak, Alex Gross.

Băieții lui Tomas Rinkevicius au intrat din nou cu multă energie pe parchet și s-a dus 8-2, după un lay-up al lui Mirel Dragoste. Oaspeții au reușit să rămână aproape tabelă datorită coșurilor de la distanță ale lui Giordan Watson. Astfel primul sfert se încheia cu  scorul de 22-20. Actul secund a fost deschis cu cinci puncte venite la rând de la Gross și Schizas. Vida oprea run-ul echipei noastre. Oaspeții s-au apropiat la o singură posesie după reușita de la distanță a lui Dolenc. Jalon Pipkins a reușit un four-point-play, iar apoi despinderea echipei noastre a fost completată de reușitele lui Dragoste și Schizas. Jucătorul elen marca ultimele patru puncte ale reprizei și BC CSU Sibiu conducea cu 46-33 pe SCM U Craiova la jumătatea confruntării.

Secvența secundă a început greoi de fiecare parte. Ambele echipe au marcat doar câte patru după mai aproape șapte minute sucrse de pe ceas. Echilibrul în sfertul trei a fost aproape perfect, oaspeții reușind să reducă doar un singur punct din handicap, 57-45. Actul decisiv a fost controlat de galben-albaștri, chiar dacă vizitatorii nu au renunțat la ideea de a reveni în joc. Finalul de meci a fost însă unul epic. Craiovenii s-au apropiat pe tabelă la 8 puncte, când mai era puțin de un minut rămas din meci. A fost momentul când Jay Threatt și-a intrat în rol și a marcat trei coșuri de trei puncte la rând. Astfel rezultatul partidei nu a avut cum să mai fie pus sub semnul întrebării și BC CSU Sibiu a câștigat al doilea meci la rând pe teren propriu, 80-67, contra lui SCM U Craiova.

Alex Gross a fost omul meciului cu 18 puncte, 13 recuperări și o pasă decisivă. Jalon Pipkins a fost cel mai bun marcator pentru trupa noastră cu 20 de puncte, lângă care a adăugat 2 pase decisive și o recuperare. Jay Threatt a totalizat 18 puncte, 3 pase decisive și 2 recuperări, în timp ce Stavros Schizas au reușit 15 puncte și 3 recuperări.

Au mai evoluat: Mirel Dragoste – 6 puncte, 5 recuperări și 5 pase decisive; Mateo Colak – 3 puncte și 6 recuperări; Bogdan Popa și Daniel Banciu.

În urma acestui rezultat, echipa noastră urcă pe poziția a 3-a clasament, iar următorul meci îl dispută pe terenul lui CSM Galați.