logo-csu
Urmatorul meci
BC CSU Sibiu VS CSM Tg.Jiu

Sala Transilvania - 2023-01-28 8:15 PM

Live pe DigiSport

Noul an calendaristic începe cu Derby-ul Ardealului la Sala Transilvania


Anul 2023 începe în forță pentru BC CSU Sibiu. Echipa noastră are programate cinci jocuri în luna ianuarie, primul fiind chiar Derby-ul Ardealului, contra lui U BT Cluj-Napoca. Primul meci din noul este an este programat miercuri, 4 ianuarie, de la ora 20:00 la Sala Transilvania și contează pentru etapa cu numărul 13 din Liga Națională de Baschet Mozzart Bet.

 

Atât echipa noastră, cât și clujenii au încheiat anul 2022 în același loc, în Sala Sporturilor din Târgu Mureș. „Galben-albaștrii” au avut parte de o partidă de luptă, decisă pe final de aruncările de trei puncte ale gazdelor și încheiată cu scorul de 81-76. Nici U BT Cluj-Napoca nu a avut viață mai ușoară la Târgu Mureș, dar a reușit să se impună grație unui sfert patru mai bun, câștigat la 12 lungimi, pentru 89-79 la final.

 

Partida tur dintre U BT Cluj-Napoca și BC CSU Sibiu a avut istoric doar în prima parte. Campioana s-a desprins decisiv în sfertului trei al jocului disputat pe 22 octombrie 2022, iar la final s-a impus cu scorul de 112-88.

 

Totuși, ultimul meci din Sala Transilvania dintre cele două rivale a fost unul extrem de crâncen și echilibrat. A fost meciul 2 din primul tur de playoff din sezonul 2021/2022. U BT avea câștig la final cu scorul de 85-81 și avansa în semifinalele campionatului, pe care ulterior îl și câștiga. Cel mai bun jucător al nostru în acea confruntare a fost Monyea Pratt, care a totalizat 19 puncte, 5 pase decisive, 4 recuperări și 26 la eficiență. Între timp, Mo a revenit la BC CSU Sibiu și a debutat sub comanda lui Tomas Rinkevicius la Târgu Mureș. Nu este singura noutate la nivelul lotului de jucători, acolo unde s-a alăturat și Andrei Calnicenco, cel care a ocupat funcția de team manager.

 

Înaintea acestui joc, BC CSU Sibiu ocupă poziția a 5-a în Conferința A, cu 6 victorii și 5 înfrângeri. U BT Cluj-Napoca este a 2-a cu 9 victorii și o înfrângere. „Galben-albaștrii” au o singură înfrângere în Sala Transilvania, cea cu Rapid București, în timp ce clujenii nu au pierdut pe teren străin, singura lor înfrângere venind acasă, tot contra giuleștenilor.

 

„Este un meci dificil. Ne-am pregătit pentru acest joc și vom fi pregătiți miercuri. Trebuie să ne facem jocul și să sperăm că vom obține victoria. Mă aștept la un meci bun din partea noastră, la un joc defensiv solid și să jucăm baschetul nostru. Va fi interesant” a spus Monyea Pratt înaintea acestui joc.

 

Avem în față o echipă foarte bună. Cred că cea mai bună din România în acest moment, cu cel mai bun lot de jucători. Va fi interesant, pentru că există o motivație bună pentru jucătorii noștri, pentru a arată aspectele pozitive din jocul nostru. Încercăm să ne pregătim cât mai bine pentru acest meci și ne-ar plăcea să ne luptăm de la egal la egal cu Clujul. Avem niște fani minunați și iubesc atmosfera pe care o creează. Desigur, reprezintă un mare plus pentru noi, în fiecare meci de acasă. Suporterii noștri sunt al 6-lea jucător de pe parchet” a decalarat Tomas Rinkevicius înaintea Derby-ului Ardealului.

 

Încleștarea dintre BC CSU Sibiu și U BT Cluj-Napoca este transmisă în direct pe canalele DigiSport și PrimaSport. Biletele la meci sunt disponibile AICI.

 

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2022 si de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania Sibiu.


14356 vizualizari


CLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 28/2 58
2 CSM CSU Oradea 23/7 53
3 CSO Voluntari 23/7 53
4 BCMU FC Arges Pitesti 22/8 52
5 SCMU Craiova 18/12 48
6 CS SCM Timisoara 18/12 48
7 CS Dinamo Bucuresti 15/15 45
8 BC CSU Sibiu 15/15 45
9 CS Municipal Ploiesti 13/17 43
10 CSA Steaua Bucuresti 12/18 42
11 ABC Athletic Neptun Constanta 12/18 42
12 CS Municipal Targu Jiu 11/19 41
13 CS Rapid Bucuresti 9/21 39
14 CS Municipal Galati 8/22 38
15 CS Municipal 2007 Focsani 8/22 38
16 CSM VSKC Miercurea Ciuc 5/25 35

PARTENERI