logo-csu
Urmatorul meci
BC CSU SIBIU VS CSM ABC Athletic Constanta

Horia Demian - 2024-02-15 12:15 PM

LIVE pe Digi Sport, Prima Sport, FRB TV

Ne-am întors cu victoria de la Târgu Jiu, după două reprize diametral opuse


BC CSU Sibiu a terminat turul din Conferința A a Ligii Naționale de Baschet Masculin, cu o victorie pe teren străin, 77-74, contra lui CSM Târgu Jiu. Partida desfășurată joi, 8 decembrie, în orașul lui Brâncuși a avut două reprize diametral opuse, echipa noastră reușind la o revenire  după un deficit de 19 puncte.

 

Jocul a debutat sub semnul echilibrului, echipa noastră trecând pentru prima dată în avantaj, după un three-point-play al lui Gaston Whelan. Dylan Frye și-a început recitalul de la 3 puncte, dar Mirel Dragoste a răspuns cu un procedeu asemănător. Totuși, gazdele au rămas în față și au câștigat primul act cu scorul de 19-15. În sfertul secund a existat o singură echipă pe parchet. Băieții noștri au irosit multe posesii, fără să arunce la coș, iar când au reușit să trimită mingea spre coș, aceasta nu și-a atins ținta în multe rânduri. CSM Târgu Jiu a profitat și a dus scorul la 44-25, la jumătatea meciului.

 

La pauză s-a produs declicul. Băieții noștri au revenit pe parchet cu un run de 15-0, cu Roberts Blumbergs și Daniel Manchon în prim plan. Gazdele au răspuns cu șase puncte la rând și diferența creștea din noua la una din două cifre. Nivelul motivației insuflate la pauză, nu a scăzut și „galben-albaștrii au strâns din nou scorul, iar la finalul primelor 30 de minute de joc se înregistra scorul de 57-50. Lupta de revenirea a continuat și Dallas Walton egala la 62, după un three-point-play cu un monster dunk. Gaston Whelan a făcut o partidă completă și ne-a dus în față la intrarea în ultimul minut. Tot jucătorul argentinean și Aurelian Gavriloaia au înschis practic meciul cu patru libere marcate la rând, chiar dacă Troupe a mai înscris o dată de la distanță, iar Agafonov a mai aruncat o dată de la distanță în ultima secundă. Scor final 77-74 pentru BC CSU Sibiu.

 

Gaston Whelan a fost omul meciului cu 24 de puncte, 6 recuperări și 5 pase decisive. Roberts Blumbergs și-a trecut în cont 17 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive. Dallas Walton a contribuit cu 11 puncte și 7 recuperări, iar Daniel Manchon a înscris și el 11 puncte.

 

Au mai marcat: Mirel Dragoste – 8 puncte și 3 recuperări și Aurelian Gavriloaia – 6 puncte și 3 recuperări.

 

Băieții noștri nu au mult timp la dispoziție până la următorul meci, care se va desfășura pe 11 decembrie la București în compania Rapidului.

 

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2022 si de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania Sibiu.

 


218410 vizualizari


CLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 11/0 22
2 CSM CSU Oradea 9/2 20
3 BCMU FC Arges Pitesti 6/5 15
4 BC CSU SIBIU 5/6 16
5 CSM Tg.Mureș 5/6 16
6 CSO Voluntari 5/6 16
7 CSM ABC Athletic Constanta 4/7 15
8 CS Rapid Bucuresti 4/7 15
9 CS Dinamo Bucuresti 3/8 14
10 Corona Brașov 3/8 14

PARTENERI