BC CSU SIBIU VS

CSO Voluntari

Sala Transilvania - 2024-04-20 8:00 PM

Meciul 3 din Finala Mică nu aduce rezultatul dorit

BC CSU Sibiu a pierdut meciul 3 din Finala Mică a Ligii Naționale de Baschet Masculin, disputat joi, 18 mai, în Sala Transilvania. Galben-albaștri au cedat după un final incandenscent cu scorul de 74-79.

Primul 5: Gaston Whelan, Mirel Dragoste, Mo Pratt, Roberts Blumbergs și Rareș Uță.

Importanța meciului s-a simțit încă din start. Mirel Dragoste deschidea scorul cu un lay-up, după care au urmat nouă ratări la rând, adunate de cele două tabere. Stone pe pătrundere a oprit seria nereușitelor, dar Mo Pratt a replicat imediat la celălalt panou. S-a mers apoi cot la cot până la finalul primului act, câștigat la limită de oaspeți, 18-19. În sfertul secund, echipa noastră a dat impresia că se poate desprinde pe tabelă, după ce a pus două posesii distanță. Adversarii noștri nu au fost de acord și au reușit un parțial de 12-3 prin care își asigurau avantaj pe tabelă la intrarea la cabine, scor 34-41.

Repriza a doua a fost o bătălie pe cinste. Echipa noastră egala la 45, după un step-back de 3 puncte al lui Mo Pratt. Apoi Aurelian Gavriloaia și Mladen Jeremic s-au întrecut în aruncări de la trei puncte. Rareș Uță încheia sfertul cu un and-one, iar actul decisiv se pleca de la scorul de 55-57. Elevii lui Tomas Rinkevicius au început bine și au pus din nou două posesii în favoarea lor, la fel ca în primul act. Stone după o recuperare ofensivă marca de la distanță și minimiza diferența de pe tabelă. Pe final de meci a fost un duel de la distanță între Kariniauskas și Whelan. Lituanianul își ducea echipa în față, argentinianul egala. La 74-76, echipa noastră avea atacul iar intervenția lui Karianiasukas pe aruncarea lui Pratt a fost mai mult decât discutabilă. Nu s-a fluierat nimic, iar Rapid a închis meciul prin Jeremic cu două libere și apoi cu o intercepție. Scor final, 74-79.

Gaston Whelan a fost cel mai bun marcator al echipei noastre cu 16 puncte. Mouhamed Barro a adăugat 13 puncte și 3 recuperări. Mo Pratt și-a trecut în cont 11 puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive. Rareș Uță a fost aproape de double-double cu 9 puncte și 10 recuperări.

Au mai marcat: Gavriloaia – 7 puncte, Marinelli – 7 puncte, Blumbergs – 6 puncte și Dragoste – 5 puncte.

Meciul 4 din Finala Mică este programat sâmbătă, 20 mai, de la ora 19:30, la Sala Transilvania din Sibiu.

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2022 si de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania Sibiu.