BC CSU SIBIU VS Corona Brașov

Sala Transilvania - 2024-09-20 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

Meci important pe terenul celor de la SCM U Craiova

BC CSU Sibiu dispută luni, 31 ianuarie, partida contând pentru etapa a 19-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin pe terenul celor SCM U Craiova. Jocul din Bănie va demara începând cu ora 17:00 și va putea fi urmărită pe canalele Digi Sport și Look Sport.

Echipa noastră traversează o formă bună câștigând 5 din ultimele 6 partide disputate în Liga Națională de Baschet Masculin. În ultimul joc disputat, elevii lui Miguel Angel Hoyo au reușit să treacă de Steaua București cu scorul de 85-76, într-un meci pe care l-au controlat în mare parte, dar în care au avut nevoie de cele 4 coșuri de 3 puncte marcate de Mirel Dragoste în actul decisiv pentru a-și apropia victoria.

SCM U Craiova, adversarul de luni, a avut o pauză de aproximativ o lună, cauzată de problemele cu infectările de Covid-19 din lot.

Partida tur a fost cu adevărat un thriller. Băieții noștri au avut un avantaj important, inclusiv 13 puncte în sfertul decisiv, dar s-au văzut învinși cu scorul de 87-82. Justas Tamulis a avut un meci special în care a totalizat 39 de puncte, 5 recuperări și 3 pase decisive, semnând cea bună prestație a stagiunii.

Partida din Bănie reprezintă un bun prilej de a ne reavanșa față de cele întâmplate în meciul tur. Partida de luni are o însemnătate importantă în privința clasamentului. SCM U Craiova are bilanț pozitiv în LNBM, 8 victorii și doar 4 înfrângeri. În schimb, echipa noastră totalizează 8 victorii și 9 înfrângeri în campionat.

Partida de luni, 31 ianuarie, din Bănie, va putea fi urmărită pe canalele DigiSport și Look Sport, dar și canalul de youtube al FRB TV.