BC CSU SIBIU VS Corona Brașov

Sala Transilvania - 2024-09-20 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

Liga Sibiană de Baschet, un proiect marca CSU Sibiu, este gata de start

Liga Sibiană de Baschet este o competiție de baschet destinată amatorilor, organizată sub forma unui turneu de două zile, organizată de BC CSU Sibiu între 8 și 9 noiembrie. La această primă ediție s-au înscris opt echipe, care se vor duela la Sala Transilvania pentru trofeul pus în joc de clubul nostru. Fiecare echipă va fi ghidată de pe margine de un duo format din jucătorii echipei noastre de seniori, iar accesul este gratuit pentru toți cei care doresc să-și susțină colegii sau prietenii.

În ceea ce urmează vă prezentăm modul în care se va desfășura competiția, programul acesteia, dar și premiile puse în joc.

I. COMPETIȚIA

1. Turneul se va desfășura la Sala Transilvania, între 8 și 9 noiembrie 2022.
  2. Regulile jocului sunt cele cunoscute pentru competițiile oficiale de baschet 5x5.
  3. Durata fiecărei partide este de 20 de minute (5 minute fiecare sfert, cu pauze între sferturi de 1 minut, pauza mare de 3 minute).
  4. Fiecare echipă are dreptul la 2 time out-uri, de-a lungul fiecărui meci, fiecare TO a câte 30 de secunde.
  5. Echipele participante în Liga Sibiană de Baschet , noiembrie 2022, vor fi conduse  de către 2 antrenori  (un principal și un secund)  aleși prin tragere la sorți dintre sportivii de performanță ai BC CSU SIBIU.
  6. Antrenorii vor fi distribuți echipelor, prin tragere la sorți, în aceeași zi cu tragerea la sorți a duelurilor din cadrul competiției, respectiv luni, 7 noiembrie 2022.
  7. Sala și spațiul de joc de desfășurare a competiției sunt cele oficiale pentru baschetul 5x5. Mingea folosită va fi -Molten, marimea 7.

II. DATA ȘI ORA DE DISPUTARE

1. În cadrul Ligii Sibiene de Baschet , noiembrie 2022, jocurile se vor disputa la data de 8 și 9 noiembrie 2022, în intervalul orar 19:00-22:00.
  2. Echipele participante în competiție au obligația de a ajunge la Sala Transilvania, cu minim 30 de minute înaintea partidei pentru a se schimba în echipementul de joc și pantofi sport.
  3. Înainte cu 15 minute de startul partidei sunt obligați să efectueze încălzirea pe marginea terenului de joc, (astfel încât să nu intre pe suprafața de joc și fără a deranja partidele aflate în desfășurare).
  4. La sosirea la sală, fiecare delegat al echipei va lăsa la masa oficială Foaia de joc (anexa 2) completată cu numele echipei, jocul, numele și prenumele fiecărui component al echipei, numărul de pe tricou, precum și numele antrenorului și cel al delegatului echipei.
  5. În toate fazele competiției se va arbitra cu arbitri și oficiali delegați de Asociația Județeană de Baschet.
  6. Echipele participante în Liga Sibiană de Baschet nu au dreptul de a recuza arbitrii sau oficialii pe parcursul desfășurării competiției, trebuie să demonstreze fair play și să evite comportamentul nepotivit față de ceilalți participanți în competiție.
  7. Organizatorul competiției asigură atât partea de asistență medicală, cât și partea de securitate pe timpul competiției.
  8.  La finalul competiției, statisticianul va înmâna un exemplar al statisticii efectuate către fiecare delegat al echipelor, dar și organizatorului.
  9. Echipele/companiile participante la competiție sunt încurajate să invite colegii să îi susțină din tribună, pe parcursul competitiei. Accesul pentru spectatori este gratuit.
  • PROGRAMUL COMPETIȚIEI

În data de 7 noiembrie, la ora 12:00, a avut loc LIVE pe pagina de Instagram si pe cea de Facebook a BC CSU Sibiu tragerea la sorti a duelurilor din prima zi de competiție. Astfel, fiecărei echipe i s-a atribuii un număr de la 1 la 8, precum și antrenorii: un principal și un secund (din rândul sportivilor BC CSU SIBIU) iar ulterior s-a transmis prin email, către delegații echipelor înscrise, programul (cu numele echipelor) primelor meciuri din cadrul Ligii Sibiene de Baschet.

Miercuri, 9 noiembrie

18:00-18:45 – meci demonstrativ echipele în scaun rulant: Zburătorii Sibiu VS. Salvia 2000 Cluj

19:00-19:30- echipa învingătoare dintre 1 și 8 VS. echipa învingătoare dintre 4 și 5

20:00-20:30 - Duelul pt locurile 7/8

20:30-21:00 –Duelul pt. locurile 5/6

21:00-21:30 - Finala mica pt. locurile 3/4

21:30-22:00 - Finala mare pt. locurile 1/2

La finalul celor două zile de competiție se va acorda trofeul Ligii Sibiene de Baschet echipei clasate pe locul 1 și se vor premia locurile 2 și 3.  De asemenea, se vor acorda două premii individuale: MVP- ul competiției  și TOP SCORER.

Pentru detalii vă stăm la dispoziție pe email sau telefon:  pr@bc-csusibiu.ro sau 0740304575