logo-csu
Urmatorul meci
BC CSU SIBIU VS CS Valcea

Sala Transilvania - 2023-09-25 1:00 PM

LIVE pe FRB TV

Juniorii BC CSU Sibiu U14 s-au calificat în sezonul regulat al EYBL


 

 

Tinerii baschetbaliști ai BC CSU Sibiu Under 14, antrenați de Nikola Pavlovic și Mădălina Geleriu, au reușit trei victorii din patru meciuri disputate în cadrul preliminariilor European Youth Basketball League, disputate la Budapesta și s-au calificat în sezonul regulat al competiției, care va debuta în luna octombrie. Luca Otgon a fost inclus în echipa echipa ideală a turneului.

 

La prima participare într-o competiție europeană, tinerii baschetbaliști sub 14 ani ai clubului nostru au făcut o figură excepțională și au reușit să se califice în sezonul regulat al European Youth Basketball League, Central Europe Region, de la Budapesta.

 

Juniorii pregătiți de Nikola Pavlovic și Mădălina Geleriu au jucat la Budapesta  4 partide, reușind să câștige 3 dintre ele. Rezultatele meciurilor au fost următoarele:

 

BC CSU Sibiu-Zsiros Academy: 88-76.

BC CSU Sibiu - MAFC Budapesta: 80-49

BC CSU Sibiu- Honved Academy: 72-91

BC CSU Sibiu- Zalaegerszeg: 67-44

 

După aceste rezultate, echipa clubului nostru va participa între 7 și 10 octombrie tot la Budapesta, la primul turneu din cadrul sezonului regulat al EYBL,  fiind repartizată în grupa A a competiției, alături de echipele:  Honved Academy, BK Lokomotiva Pilsen, Ratgeber Akademia

Debrecen, College Basket, Inter Bratislava, BC Shumen, CB 7 Palmas Click Canarias.

 

Alături de BC CSU Sibiu Under 14, în reputata competiție EYBL sunt calificați în sezonul regulat și juniorii Under 16 pregătiți de Alexandru Rubint.

 

Acțiune cofinanțată de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania, în cadrul Agendei Sport 2021.


348985 vizualizari


CLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 CSM CSU Oradea 0/0 0
2 BC CSU SIBIU 0/0 0
3 SCMU Craiova 0/0 0
4 BCMU FC Arges Pitesti 0/0 0
6 CSM Tg.Mureș 0/0 0
7 CS Municipal Ploiesti 0/0 0
8 CS Municipal 2007 Focsani 0/0 0
9 CS Valcea 0/0 0

PARTENERI