BC CSU SIBIU VS Corona Brașov

Sala Transilvania - 2024-09-20 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

Jucătorii români au făcut diferența pentru BC CSU Sibiu în meciul cu Steaua

BC CSU Sibiu a obținut a 8-a victorie stagională în Liga Națională de Baschet Masculin, după ce a învins-o ieri, 23 ianuarie, pe Steaua București cu scorul de 85-76. Cei mai buni jucători ai lui Miguel Angel Hoyo în această partidă au fost Lucas Tohătan, Mirel Dragoste și Rareș Uță.

Lucas a fost cel mai bun jucător de pe teren. Fundașul nostru a contabilizat 20 de puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive și 2 intercepții. În 28 de minute petrecute pe parchet, Lucas a marcat 7/10 de la 2 puncte, 1/3 de la 3 puncte și  3/4 de la linia de fault. În urma acestei prestații Lucas Tohătan a terminat cu un indice al eficienței de 23 de unități.

Mirel a contribuit enorm în actul decisiv al meciului cu Steaua, atunci când a reușit să marcheze de 4 ori de la distanță. El și-a început seria reușitelor într-un moment important, când adversarii au venit la doar o posesie în urmă pe tabelă. Mirel Dragoste a terminat cu un total de 16 puncte, după 4/6 de la 3 puncte și 6/12 din acțiune. El a mai adăugat un assist și o intercepție în cele 21 de minute și jumătate jucate, acumulând 11 unități la eficiență.

„Big three-ul” a fost completat de Rareș Uță, cel care a reuțit 12 puncte, 4 recuperări și un capac în aproape 21 de minute jucate. Cu 5/9 de la 2 puncte și 2/3 de la linia de pedeapsă, pivotul a avut un index al eficienței de 12 unități.