BC CSU SIBIU VS CSM ABC Athletic Constanta

Sala Transilvania - 2024-04-25 7:00 PM

Jucăm decisiv în sfertul de finală cu CSO Voluntari

BC CSU Sibiu și CSO Voluntari vor juca meci decisiv pentru calificarea în semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin. Meciul 4 a fost câștigat la limită în Sala Transilvania de ilfoveni, cu scorul de 86-87.

Meciul nu putea începe altfel, decât sub spectrul echilibrului. Primii care s-au desprins au fost galben-albaștri, care după reușita lui Barro, mergeau la plus 5. Oaspeții reușeau un parțial de 9-0, cu care preluau conducerea și ulterior câștigau actul inagural cu scorul de 21-26. Sfertul secund a fost un nou roller coaster, cu multe egalități și schimbări de conducere. Din nou finalul de perioadă le-a aparținut vizitatorilor, care intrau la cabine cu scorul de 42-45.

Pratt a restabilit rapid egalitatea cu triplă și s-a mers din nou umăr la umăr, până pe final de sfert. Dragoste și Blumbergs stabileau scorul după 30 de minute, 66-62. De aici totul părea să curgă în favoare noastră, iar ecartul a urcat la 10 lungimi după reușita lui Barro,, 79-69. Oaspeții nu au cedat și au venit la o singură posesie în urmă. La intrarea în ultimul minut, Whelan părea să închidă socotelile, refăcând avantajul la 6 lungimi. Cotton și Morris nu au fost de acord, iar un and one a lui Watson a schimbat conducere pe tabelă. Whelan a fost faultat rapid și nu a ratat de la linia de fault. Watson avea să decidă meciul, după pătrundere. Scor final 86-87.

Rareș Uță a fost cel mai bun marcator al echipei noastre cu 15 puncte, plus 2 recuperări și o pasă decisivă. Mo Pratt a fost cel mai eficient, după 14 puncte, 9 recuperări și 4 pase decisive. Mouha Barro a contribuit cu 13 puncte și 7 recuperări, iar Roberts Blumbergs cu 12 puncte și 5 recuperări.

Au mai marcat: Dragoste – 7 puncte (5r), Manchon – 5 puncte (1a), Ionescu – 4 puncte (3r) și Gavriloaia – 2 puncte (1r).

Meciul 5, cel decisiv, se joacă duminică, 23 aprilie, la Voluntari iar ora de disputarea urmează să fie stabilită.

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2022 si de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania Sibiu.a