logo-csu
Urmatorul meci

CSO Voluntari

VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor Gabriela Szabo - 2024-04-16 7:00 PM

FRB TV

Înfrângere în prelungiri contra Rapidului


BC CSU Sibiu a revenit pe teren propriu cu o înfrângere în prelungiri contra lui Rapid București. Partida desfășurată marți seară, 5 februarie, în Sala Transilvania s-a încheiat cu scorul de 80-82 pentru echipa vizitatoare.

 

Partida a fost începută bine de băieții noștri, care au condus cu 7-2. Momentul bun s-a evaporat rapid și oaspeții au trecut în avantaj până la jumătatea actului inaugural. Jocul a rămas echilibrat iar cele șase puncte marcate de Kuti și Barro în final de sfert ne-au dus în față, 18-16. Actul secund a adus cea mai mare diferență pentru echipa noastră, 8 puncte. Totuși până la pauză ecartul se înjumătățea, scor 38-34.

 

În repriza secundă, „galben-albaștri” au început mai moale și au continuat la fel pe tot parcursul actului. Rapid a reușit să se instaleze la conducere și așa au rămas până la finalul sfertului în față, 47-53. Mo Pratt a dat semne de viață în start de sfert patru și a marcat cinci puncte la rând. A urmat o nou perioadă de secetă ofensivă pentru  BC CSU Sibiu. Au urmat triplele lui Hunter, care i-au dus pe rapidiști la cel mai mare avantaj, de 11 puncte. Chiar și în aceste condiții băieții noștri nu au cedat și au dat drumul revenirii. Înainte cu două minute de final, Mirel Dragoste a marcat un coș de trei puncte, urmat de două puncte ale lui Uță și BC CSU Sibiu trecea în față. Hunter a marcat un coș pe final de atac. Threatt a ratat șansa de a ne duce în față, dar Fitzpatrick nu a putut închide jocul de la linia de pedeapsă, după care Uță avea să trimită meciul în overtime.

 

În prelungiri s-a mers umăr la umăr. Tripla lui Altit a rupt puțin tiparul la intrarea în ultimul minut. Rareș Uță a ținut speranțele în rândul suporterilor cu un coș din apropiere. Echipa noastră nu a mai reușit să găsească drumul spre coș și s-a încheiat 80-82, după ce Pridgett a ratat o liberă iar cu doar cinci secunde pe ceas și fără time-out, Jay Threatt nu a reușit să trimită meciul într-un nou overtime.

 

Mouha Barro a fost cel mai bun jucător al nostru cu 23 de puncte, 13 recuperări și o pasă decisivă. Jay Threatt a reușit 18 puncte și 7 pase decisive, iar Rareș Uță a adunat 15 puncte și 6 recuperări.

 

Au mai marcat: Loving – 9 puncte, Pratt – 5, Dragoste – 3 și Kuti – 3.


21197 vizualizari


CLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 18/0 36
2 CSM CSU Oradea 14/4 32
3 CSO Voluntari 10/8 28
4 CS Rapid Bucuresti 9/9 27
5 BCMU FC Arges Pitesti 9/9 27
6 BC CSU SIBIU 7/11 25
7 CSM ABC Athletic Constanta 7/11 25
8 CS Dinamo Bucuresti 6/12 24
9 Corona Brașov 5/13 23
10 CSM Tg.Mureș 5/13 23

PARTENERI