CSM Tg.Mureș VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor - 2024-09-27 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

Înfrângere în meciul cu Steaua

CSU Atlassib Sibiu încheie faza a doua a sezonului regulat cu înfrângere pe terenul celor de la Steaua CSM Eximbank. Gazdele au reușit să se impună în confruntarea de seara trecută, scor 90-74 (18 – 20, 26 – 20, 21 – 19, 25 – 15).

După ce în tur, CSU Atlassib Sibiu a câștigat categoric meciul desfășurat pe teren propriu, în compania Stelei, scor 106-79, echipa din capitală a ținut să își ia revanșa. Deși în prima parte a meciului, scorul a fost strâns, în partea a doua a partidei, gazdele au reușit să își mărească avantajul și în final să câștige.  La finalul confruntării, Dan Fleșeriu, antrenorul CSU Atlassib Sibiu a declarat:

”Am făcut un meci bun până la pauză. Am repetat niște apărări pe care le vom folosi în meciurile care urmează, apărarea care am făcut-o și în meciul cu Craiova, de pe teren propriu, și a funcționat mai bine. După pauză, băieții nu au mai avut aceeași energie în apărare și asta a făcut să pierdem pe final. Noi, la ultimele meciuri, am încercat să folosim, mai multe minute, jucători care au evoluat mai puțin, pentru a-i testa. Am vrut să știm care sunt pregătiți să ajute echipa în PlayOff iar băieții nu ne-au dezamăgit. Avem speranțe mari de la ei. Jocul de pase al echipei funcționează destul de bine, lucru care mă bucură. Toți cei 10 jucători pe care îi avem la dispoziție acționează ca o echipă, dar, în continuare, considerăm că apărare face diferența. Urmează 10 zile în care avem timp, în special, să refacem jucătorii cu probleme de sănătate. De asemenea, vom continua să ne punem la punct, așa cum am făcut și în ultimele meciuri, din punctul de vedere al apărării, pentru a fi pregătiți pentru meciurile care urmează”, a spus Fleșeriu.

CSU Atlassib Sibiu termină sezonul regulat pe locul 6, cu 16 victorii și 16 înfrângeri și se pregătește de PlayOff-ul programat să înceapă în 17 sau 18 aprilie 2016.